Pawie zamieszkały w Ogrodzie Saskim w 2014 roku. Zbudowano im specjalną wolierę. Codziennie cieszą spacerowiczów, którzy chętnie je fotografują. Mimo tego braku prywatności, pawie nie powinny narzekać. Mają zapewniony nie tylko dach nad głową, ale pełne wyżywienie i opiekuna, który ich stale pilnuje. A w razie potrzeby dogląda je weterynarz. A ile to wszystko kosztuje?
– Ich uroda, dostojność i gracja dodają uroku i elegancji miejskim parkom i alejkom. Pawie bywają jednak wrażliwe na niekorzystne warunki, stąd w trosce o zdrowie i dobrostan pawi w Ogrodzie Saskim, Miasto zleca profesjonalną opiekę nad tymi ptakami – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Na miesięczne koszty utrzymania pawi w Ogrodzie Saskim składają się:
Z czego wynikają te koszty? Codziennie jest sprawdzany stanu techniczny woliery, w której mieszkają pawie. Ponadto budki, urządzeń, podłoża, ogrodzenia oraz najbliższego otoczenia. Co tydzień klatka, karmidła i poidła są sprzątane i myte. Koszty wynikają również z wywożenia nieczystości poza teren ogrodu oraz uzupełniania świeżych wiórków.
Do zadań w zakresie bieżącej opieki nad pawiami należy pielęgnacja i obserwacja ptaków, codzienne wypuszczanie i wpuszczanie ptaków do woliery, pilnowanie, by przebywały w strefie reprezentacyjnej ogrodu, karmienie oraz dbałość o ich stały dostęp do wody.
Średni koszt utrzymania 1 pawia w ogrodzie wynosi 57,86 zł dziennie, czyli 21 120 zł rocznie. Dla porównania – koszt utrzymania zwierząt w lubelskim schronisku to koszt:
Warto zauważyć, że powyższe kwoty zawierają: wyżywienie, opiekę weterynaryjną oraz wszelkie koszty związane z utrzymaniem i pielęgnacją zwierząt, m.in. wymiany legowisk, akcesoriów i sprzętu. Ponadto stawki te uwzględniają koszty związane z wynagrodzeniami pracowników, utrzymaniem obiektów schroniska i egzotarium wraz z infrastrukturą techniczną.
Niedawne cięcia w kursach komunikacji miejskiej prezydent i urzędnicy tłumaczyli brakiem pieniędzy z PITów i potrzebą szukania oszczędności. Zdecydowano się na ograniczenia kosztów komunikacji miejskiej. Pawie mogą spać spokojnie. Dla nich pieniędzy wystarczy. Wszak ich uroda, dostojność i gracja dodają uroku miejskim parkom. Gdzie z nimi konkurować zwykłym, szarym mieszkańcom, dojeżdżającym codziennie miejską komunikacją do pracy czy szkoły.
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin
Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!
Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002