Na briefingu Prezydent zapowiedział, że już w marcu mieszkańcy zobaczą drugą wersję studium. Wersja ta uwzględni uwagi mieszkańców, choć będzie kompromisowa, bo uwagi mieszkańców często są przeciwne.
Opóźnienie wyłożenia wynika z wątpliwości czy można drugi raz publicznie wykładać Studium. Choć żaden przepis tego nie zabrania a procedura planistyczna określa pewne minima prezydent wystąpił z zapytaniem do prawników wojewody. Ci stwierdzili, że przepisy określają, że należy zrobić jedno wyłożenie, ale nie zabraniają robić kolejnego, szczególnie, jeśli studium znacznie się zmieniło.
Jest kilka gorących obszarów – Górki Czechowskie, grzebowisko dla zwierząt, południowa obwodnica Lublina i przedłużenie trasy zielonej. Prezydent nie odnosił się do nich szczegółowo, ale uchylił rąbka tajemnicy. Górki Czechowskie będą zabudowane tylko w 30%. To tylko 2x więcej niż w obecnym planie. No chyba, że wejdziemy w szczegóły i zaczniemy pytać o zabudowę mieszkaniową. Obecnie jest jej tylko 1%. W nowym studium jeszcze nie wiadomo. Grzebowisko dla zwierząt na Sławinie nie powstanie, bo nie było zgody odpowiednich służb. Ale gdzieś powstać będzie musiało.
Południowa obwodnica powstanie, ale będzie to droga lokalna nie ekspresówka. Przynajmniej tak obiecuje Prezydent. Jak będzie w rzeczywistości nie wiadomo. W studium zapisuje się głównie klasę drogi a nie jej przekrój. Lokalna droga w studium może się okazać „ekspresówką” w terenie. Podobnie sytuacja ma się z przedłużeniem trasy zielonej. Prezydent tłumaczy, że droga musi powstać, żeby do mieszkańców dojechać mogła komunikacja. I on tam był, chodził i do przystanku jest kilkaset metrów! Dobrze, że problem ten zauważył już pod koniec drugiej kadencji i rozwiązaniem jest wyznaczenie nowej drogi w studium. Następnie (w bliżej nieokreślonej przyszłości) droga zostanie wybudowana. To takie proste!
Pośpiechu w organizacji briefingu nie rozumiem. Tydzień wcześniej zapytałem o studium – czy jest już gotowe, czy zostało wysłane do zaopiniowania i uzgodnień? Z briefingu wynika, że praktycznie jest gotowe. Na pozostałe pytania rzecznik prasowa, Beata Krzyżanowska odpowiedzieć nie potrafiła. Czeka na odpowiedź radców prawnych. W 30 minut obdzwoniłem właściwe jednostki – Miejska Komisja Architektoniczna Urbanistyczna nowego projektu Studium nie opiniowała, Zarząd Województwa opiniował. Opinię wydała też m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Czy w marcu zobaczymy nowe studium? Bardzo możliwe. Czekając zachęcam do zapoznania się z tym jak nad nowym studium pracował Wrocław. Na etapie wyłożenia Studium można było się zapoznać ze wszystkimi złożonymi opiniami i uzgodnieniami (link). Natomiast przebieg procesu można było śledzić na specjalnej stronie (link). Sam proces we Wrocławiu trwał 4 lata. W Lublinie zaraz zaczniemy 8 rok…
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin
Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!
Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002