Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Bye bye parkowanie ze SkyCashWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. materiały prasowe SkyCash

Od 1 czerwca 2020 roku w Lublinie nie będzie już można zapłacić za parkowanie za pomocą aplikacji mobilnej SkyCash. To chyba najbardziej absurdalne wydarzenie tego roku.

Nie jest to tekst sponsorowany, jednak SkyCash to dziś w wielu kwestiach najlepszy środek płatniczy – tuż obok karty czy BLIKa. Gotówka czy zwykłe przelewy? Korzystam z nich w ostateczności. Jeśli więc parkuję to ze SkyCashem. Podobnie gdy kilka razy w roku muszę kupić bilety w komunikacji miejskiej czy bilety kolejowe. Wszystko łatwo dostępne w jednym miejscu. Nie wyobrażam sobie, że już niedługo nie zapłacę za parkowanie SkyCashem! Ile osób z niego korzysta? – Płatności przez aplikacje mobilne (mobiPARKING/SkyCash oraz CityParkApp) stanowią 11,87% wszystkich opłat ze Strefy w I kwartale 2020 roku. Opłaty z aplikacji CityParkApp za rok 2019 wyniosły ok. 14 tys. zł, a z aplikacji MobiParking ok. 610 tys. zł. – informuje Grzegorz Jędrek z lubelskiego Ratusza.

Czym jest SkyCash?

To aplikacja, która po połączeniu z kartą płatniczą pozwala szybko zapłacić za wiele rzeczy: parkowanie, bilety komunikacji miejskiej czy kolejowej, przejazd autostradą a nawet bilety lotnicze, kino czy ubezpieczenie. Dla osób, które często podróżują to ekstra rozwiązanie – nie trzeba szukać biletomatów, kiosków – do autobusu wsiadasz i jedziesz a bilet kupujesz komórką. Parkowanie? Parkujesz, włączasz i „płaci się samo”. Największa zaleta? Można zapłacić za dokładny czas zaparkowania – stoisz 17 minut – płacisz za 17 minut.

Nowa aplikacja

Czy nowa aplikacja jest równie wszechstronna? Nie. Znacie kogoś kto lubi mieć oddzielną aplikację do każdej rzeczy? Ja nie znam. Sam kilka lat temu zrezygnowałem z innej mobilnej aplikacji mPay na rzecz SKyCasha, właśnie z powodu jej wszechstronności. Sukces SkyCasha polega na tym, że można nim załatwić wiele rzeczy. Nie trzeba zakładać kolejnych kont do kolejnych transakcji, kolejny raz konfigurować płatności. Klik i jest. Niestety CityParkApp wpisuje się w nurt aplikacji tylko do jednej rzeczy.

Od 1 czerwca w Lublinie nie zapłacimy już SkyCashem za parkowanie. Lublin wypadnie z listy 75 miast, w których jest to możliwe. Pozostanie nam aplikacja CityParkApp. Patrząc na nią w Google Play nie wygląda zachęcająco – mało pobrań, bardzo słabe oceny. Poniżej porównanie obu aplikacji:

SkyCashCityParkApp
Liczba pobrań z Google Play1 000 000 +10 000 +
Oceny w GooglePlay4,3 przy 42 tys. opinii1,8 przy 168 opiniach
Liczba obsługiwanych miast7536

Co w aplikacji? Podobnie jak w SkyCash możemy włączyć i wyłączyć parkowanie kiedy chcemy, więc w dalszym ciągu zapłacimy za realny czas parkowania, co do minuty. Chyba, że tak jak ja zapomnicie wyłączyć parkowanie. Niestety zabrakło wygodnego parkowania na określony czas. Szkoda, bo to bardzo przydatna funkcja. W CityParkApp w ustawieniach możemy włączyć domyślne parkowanie na godzinę lub dwie. Nie będzie to jednak tak wygodne jak w SkyCash, gdzie można to było włączyć w momencie parkowania i na dowolnie określony czas.

Poniżej porównanie sposobu wypożyczenia w SkyCash i CitiParkApp.

W nowej aplikacji nie ma powiadomień, które były w Skycashu. Informowały o tym, że rozpoczęto parowanie lub, że parkowanie się zakończyło. Sprawiało to, że nawet, gdy zapomnieliśmy przedłużyć parkowanie na określony czas, to po informacji, że czas parkowania się skończył można było szybko je włączyć ponownie. Irytująca jest też konieczność logowania się za każdym razem PINem – np. chcąc sprawdzić kiedy kończy się parkowanie. W SkyCash możesz być automatycznie zalogowany a dopiero przy płatności trzeba się uwierzytelnić.

Aplikacja CitiParkApp ma jedną przewagę nad SkyCashem – sama lokalizuje nas na podstawie GPSa i wybiera właściwą strefę. Super rozwiązanie, bo nie trzeba szukać w jakiej strefie jesteśmy, szczególnie gdy jesteśmy w obcym mieście. W SkyCashu zdarzało mi się przepłacić za droższą strefę.

W komunikacji miejskiej większy wybór

Nie wiem jakie przesłanki stoją za zakończeniem współpracy ze SkyCash. W sumie jako mieszkańca nie bardzo mnie to interesuje. Chcę mieć jak najwięcej możliwości płacenia. Smart City, na które kreuje się miasto Lublin, to miasto otwarte. Także w zakresie płatności. Smart City to płacenie na wszelkie możliwe sposoby. To miasto otwartych rozwiązań. Chcesz zrobić lepszą aplikację? Rób! Tutaj masz ogólnodostępne API, z którego możesz skorzystać. Zdaje się, że na podobnej zasadzie działa to w lubelskiej komunikacji. Za bilety zapłacimy w niej telefonem aż na 6 sposobów! Czemu za parkowanie zapłacimy wyłącznie na jeden sposób, przy użyciu mało popularnej aplikacji mobilnej? Nie wiem. Na pewno nie jest to krok w przód.

Większy wybór także poza Lublinem

Sprawdziliśmy ilu operatorów mobilnych płatności parkingowych jest w największych miastach Polski. W Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Kielcach działa równolegle 5 systemów mobilnych!


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz