Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Dąb z ul. Perłowej – dotarliśmy do ekspertyzyWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. Lublin112.pl

Gdy jeden z lubelskich dębów zdobył drugie miejsce w konkursie na drzewo roku inny został ścięty. Mieszkańcom nie udało się powstrzymać jego wycinki. Opinię publiczną oburzyło, że wg ekspertyzy drzewo zachowało tylko 1% żywotności, choć było zielone i okazałe. Udało nam się dotrzeć do tej ekspertyzy!

Ekspertyzę wykonał dr hab. inż. Wojciech Durlak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, na zlecenie firmy Maj-Max, która wycięła drzewo. Ekspertyza nie ograniczyła się wyłącznie do analizy zewnętrznego stanu drzewa. Pień został przebadany przy użyciu tomografu dźwiękowego. Jak czytamy w ekspertyzie: „Tomograf dźwiękowy pozwala na bezinwazyjny pomiar wewnętrznych struktury pnia drzewa pod kątem wygrywania zgnilizn, pustek lub wypróchnień„. Inaczej mówiąc dzięki urządzeniu można zajrzeć w głąb drzewa i dostrzec to czego często nie widać z zewnątrz.

Co widać gołym okiem

Ekspert wskazuje, że drzewo posiadało symetryczną koronę, jednak mało stabilną. Wszystko przez pęknięcie pnia na wysokości ok. 1,7m. W tym miejscu drzewo rozwidla się. Jeden z pni był bardzo odchylony od piony co jest niekorzystne dla drzewa. Choć korona drzewa była stabilizowana przez wiązania linowe to nie wykonano tego najlepiej. Wiązanie były zlokalizowane zbyt nisko i istniało ryzyko, że pomimo zabezpieczeń, przy silnym wietrze pień pęknie. Było to tym bardziej możliwe, że drzewo rosło samotne i było narażone na gwałtowne podmuchy wiatru. Mimo tego drzewo otrzymało prawie najwyższą ocenę żywotności – znajduje się w fazie degeneracji, czyli osłabionego rozwoju korony. Po tej fazie nastąpić mogą jeszcze fazy stagnacji (brak rozwoju korony), rezygnacji (zamieranie korony) a ostatecznie drzewa martwego.

Co powiedział tomograf?

Badanie tomografem przeprowadzono w dwóch miejscach – na wysokości 70 i 100cm powyżej poziomu terenu. – Wnętrze pnia badanego drzewa wykazuje znaczne zmiany destrukcyjne, które niewątpliwie wpływają na jego wytrzymałość mechaniczną. Drewno zdrowe zajmuje jedynie 1% przekroju poprzecznego pnia – czytamy w ekspertyzie. Prawdopodobnie ten fragment został później uznany za 1% żywotności. Dalej w ekspertyzie oceniono czy przekrój pnia zapewnia stabilność drzewa. Oceniono to na podstawie minimalnej grubości ścianek pnia. Wg ekspertyzy powinna wynosić min. 5,4cm. Jest jednak znacznie mniejsza. Zdaniem dr Durlaka wyniki tomografii są zaskakujące, ponieważ wygląd zewnętrzny drzewa nie wskazuje na tak zły stan wewnętrzny.Ze względu na zbyt duże ryzyko upadku i stan zdrowotny pnia sugeruje się usunięcie drzewa w całości czytamy w podsumowaniu ekspertyzy.

Z całością ekspertyzy można się zapoznać poniżej, natomiast z decyzją zezwalającą na wycinkę tutaj.

ekspertyza

Jak wyglądał pień po wycince udokumentowała redakcja Lublin112.pl

fot. Lublin112.pl

W jaki sposób dotarliśmy do ekspertyzy? To nic trudnego. Skorzystaliśmy przy tym z prawa dostępu do informacji publicznej. Z tego prawa może skorzystać każdy, wystarczy wysłać maila. W ten sposób możemy dowiedzieć się o wszystkim co związane jest z działalnością m.in. administracji publicznej – dostać ekspertyzę drzewa do wycinki, koncepcję stadionu żużlowego czy dowiedzieć się ile urząd płaci Gazecie Jawny Lublin za reklamę i materiały sponsorowane. Jak uzyskać dostęp do informacji publicznej dowiesz się tutaj.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

„Smart Ławka” wyłączona z użycia. Jaki był powód?

We wtorek rano otrzymaliśmy sygnał, że ławka solarna znajdująca się przy Moście Kultury jest oklejona taśmą. Byliśmy na miejscu, aby potwierdzić zdarzenie. Faktycznie ławka wraz z koszem zostały oklejone taśmą zabezpieczającą. W środę rano wysłaliśmy pytanie…
czytaj dalej
Motor Lublin

Duża podwyżka w miejskiej spółce. Między 14 a 20 tysięcy „na rękę”

Na początku czerwca odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Motor Lublin SA. Zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2020 rok, udzielono absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej a także podjęto uchwałę dotyczącą... podwyżki wynagrodzenia dla prezesa klubu. Na…
czytaj dalej

Drzewo roku: nie z Lublina, ale zgłoszone przez mieszkańców Lublina

Konkurs na drzewo roku to konkurs, który promuje wartościowe drzewa jakie? - Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi -…
czytaj dalej