Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Drzewo roku: nie z Lublina, ale zgłoszone przez mieszkańców LublinaWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. drzeworoku.pl

Konkurs na drzewo roku to konkurs, który promuje wartościowe drzewa jakie? – Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi – czytamy na stronie organizatorów. W bieżącym roku Biuro Miejskiego Architekta Zieleni zgłosiło dąb rosnący w pasie zieleni na ul. Bohaterów Monte Cassino. Drzewo ma ok. 75 lat i 275 cm obwodu. W 2019 roku drzewo uzyskało tytuł Skarbu Kultury Przestrzeni. Po tym wydarzeniu urzędnicy wszczęli procedurę, które ma objąć drzewo ochroną. Ma zostać pomnikiem przyrody.

Lubelski dąb fot. (drzeworoku.pl)

Jak czytamy w zgłoszeniu: Cudem ocalały dąb rośnie na pasie zieleni ruchliwej ulicy. Jedyne drzewo, które pozostało po budowie, a później przebudowach ulicy Bohaterów Monte Cassino w Lublinie, rośnie równomiernie i jest w dobrej kondycji zdrowotnej. Ma również piękną regularną koronę. Liczne ingerencje w infrastrukturę otaczającą drzewo nie spowodowały uszkodzeń.

Do głosowania na drzewo zachęcał Ratusz, radni, ale także poszczególni mieszkańcy. Niestety do sukcesu zabrakło 250 głosów. Z jednej strony – to dużo. Z drugiej ponad 7000 osób zagłosowało na lubelskie drzewo! Trzecie na podium drzewo dostało niecałe 2000 głosów. – Ten imponujący wynik jest kolejnym dowodem na to, że dla mieszkańców i mieszkanek Lublina drzewa stanowią ogromną wartość i ważny element miejskiej tkanki. Zwłaszcza w trakcie trwającej fali upałów. Cieszy zaangażowanie Urzędu i niektórych radnych w promocję drzewa. Mam tylko nadzieję, że nie jest to wyłącznie próba poprawy wizerunku nadszarpniętego licznymi decyzjami skutkującymi ubytkiem drzew i terenów zielonych w mieście – komentuje wyniki Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Na otarcie łez pozostaje sukces mieszkańców Lublina: Tomasza Niechoda i Agnieszki Aleksiejczuk, którzy zgłosili zwycięskie drzewo. Jakie? Chodzi o inny dąb, nazywany strażnikiem puszczy. Rośnie w gminie Narew w województwie Podlaskim. Jest dużo starszy od lubelskiego drzewa, bo ok. 400 lat, wysokość 13 m a obwód ok. 700 cm. Zwycięskie drzewo jest jednym z przedstawicieli olbrzymich i wyjątkowych drzew zlokalizowanych w Puszczy Białowieskiej.

Drzewo roku z Puszczy Białowieskiej (fot. drzeworoku.pl)

Konkurs Drzewo Roku jest częścią prowadzonego od 2003 roku programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Więcej o konkursie można przeczytać na www.drzeworoku.pl.


Pod informacją o wynikach konkursu pojawiło się wiele komentarzy o znikających głosach. 11 minut po północy Lublin prowadził i miał 7411 głosów. W oficjalnych wynikach „wyparowało” 281 głosów. Jedna z internautek zachowała nawet zrzut ekranu…

fot. Katarzyna Węgorowska

Głos w tej sprawie zabrał nawet radny Marcin Bubicz.

Poprosiliśmy organizatorów o wyjaśnienie tej kwestii

Zgodnie z Regulaminem głosowania na Drzewo Roku (znajdującym się na stronie www.drzeworoku.pl w zakładce REGULAMIN), Organizator konkursu (Klub Gaja) ustalając wynik głosowania, usunął łącznie 780 głosów, w tym 257 głosów oddanych na drzewo Dąb z Lublina. Działanie Organizatora jest zgodne z Regulaminem i dotychczasową praktyką stosowaną w poprzednich edycjach konkursu w celu zapewnienia uczciwego przebiegu głosowania i prawidłowego ustalenia wyniku konkursu.
Weryfikacja głosów.  W trakcie całego konkursu jak również po jego zakończeniu organizator zastrzega sobie prawo do usuwania głosów, które zostaną uznane za oddane w nieuczciwy sposób.  Niedozwolone praktyki:

głosowanie przy użyciu robotów internetowych,
– używanie narzędzi do tworzenia tymczasowych adresów e-mail,
– używanie generatorów adresów e-mail,
– używanie wielu adresów e-mail prowadzących do jednej skrzynki e-mail np. nick@o2.pl i nick@tlen.pl lub ni.ck@gmail.com i n.ick@gmail.com), w takich przypadkach zostanie uznany tylko jeden głos,
– tworzenie sztucznych adresów email w ramach własnej domeny internetowej.

koordynatorka konkursu Drzewo Roku Jolanta Migdał, Klub Gaja

Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Tężnie w Budżecie Obywatelskim są ok, jeśli zgłosi je były zastępca prezydenta

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim ponownie mogliśmy głosować na projekt utworzenia tężni solankowej w Lublinie. Rok temu projekt został przez urzędników oceniony negatywnie i nie można było na niego głosować. Czy autorstwo ma wpływ na ocenę projektu?…
czytaj dalej

Dzieci rodzą się mądre, a później…

… a później idą do szkoły – głosi sarkastyczne powiedzenie nauczycieli. Szkoła wymaga zmian, kolejni ministrowie wprowadzają reformy, które jednak niewiele w istocie zmieniają. Może czas, by za szkołę wzięli się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Może…
czytaj dalej

Nieprawidłowości w realizacji nasadzeń z Budżetu Obywatelskiego?

W decydującą fazę wchodzi realizacja projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy". Wpłynęły do nas informacje o możliwych nieprawidłowościach przy wyborze lokalizacji... (więcej…)
czytaj dalej

Dodaj komentarz