Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Ilu ich jest, ile zarabiają i co robią doradcy Prezydentów miastWspieram Jawny Lublin:
PLN
Wojciech Wilk

Sejm uchwalił dziś projekt ustawy, która zlikwiduje stanowiska doradców i asystentów w gminach, powiatach i urzędach marszałkowskich. Będący autorem projektu Kukiz’15 odpuścił administrację rządową, dzięki czemu projekt zyskał poparcie posłów PiS (zobacz przebieg procesu legislacyjnego). A to może przesądzić o jego uchwaleniu. Po wejściu w życie ustawy, w ciągu trzech tygodni wygasną umowy doradców i asystentów wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków. Jednak nie wszyscy doradcy w naszym regionie mogą stracić pracę. Zmiany ominą np. gabinet Wojewody.

Sprawdziliśmy, ilu doradców zatrudniają prezydenci największych miast w województwie lubelskim, marszałek oraz wojewoda. Ile im płacą oraz czym się zajmują?

Doradcy i asystenci Prezydenta Lublina zarabiają najlepiej

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk w ubiegłym roku miał 6 doradców (w tym jednego do końca września) i 1 asystenta. Czworo z nich było zatrudnionych na pełny etat a dwie osoby na pół etatu. Łącznie ich wynagrodzenia wyniosły 477 402 zł.

Doradcami Prezydenta byli: Zdzisław Strycharz, Marek Lembrych (ds. sportu), Sebastian Kawałko (ds. wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych), Jadwiga Mach (b. radna, doradca ds. polityki prorodzinej) i Dariusz Działo (ds. bezpieczeństwa mieszkańców, 1/2 etatu z wynagrodzeniem ok. 2700 zł).

Asystentem Prezydenta ds. polityki pieszej i rowerowej jest Aleksander Wiącek. Ponadto na umowę zlecenie Prezydent zatrudnia Pełnomocnika ds. Seniorów Ewę Dados (4000 zł miesięcznie).

W Zamościu nieco skromniej

Prezydent Zamościa zatrudnia jednego doradcę – Marka Gajewskiego (cały etat) oraz dwoje asystentów – Barbarę Godziszewską (3/4 etatu) i Marka Jawora (1/2 etatu).

Doradca wykonuje obowiązki rzecznika Prezydenta. Do kompetencji asystentów należy m. in. asystowanie Prezydentowi podczas spotkań, współpraca z mediami,  analiza wyników wdrażania strategii, obsługa wizyt zagranicznych gości.

W ub. roku wszyscy troje zarobili w sumie 131 943 zł (śr. 4880 zł miesięcznie w przeliczeniu na 1 etat).

Prezydent Białej Podlaskiej zatrudnia asystentów

Natomiast Prezydent Miasta Biała Podlaska nie zatrudnia doradców, ale za to ma dwóch asystentów. Są nimi Patrycja Puch i Michał Trantau. W ich zakresie obowiązków jest obsługa spotkań i koordynacja kalendarza Prezydenta, prowadzenie monitoringu prasy czy śledzenie forów dyskusyjnych nt. aktywności Urzędu Miasta.

Obydwoje asystenci zarobili w 2016 roku 81 409 zł (śr. 3390 zł miesięcznie).

Ani asystentów ani doradców nie ma Agata Fisz, Prezydent Miasta Chełm.

Tylko trzech doradców Marszałka

Marszałek Województwa Lubelskiego w ub. roku zatrudniał trzech doradców. Byli nimi: Henryk Smolarz (b. poseł PSL, był doradcą do lipca, zarabiał 4230 zł miesięcznie), Andrzej Bieńko (doradca ws. rolnictwa i unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wcześniej był dyrektorem Lubelskiego Oddziału ARiMR) oraz Dariusz Działo (na pół etatu, doradza w sprawach bezpieczeństwa).

W sumie trzej doradcy zarobili w ub. roku 114 686 zł.

Najwięcej doradców ma Wojewoda Lubelski

O ile doradcy Prezydenta Lublina zarabiają najlepiej, to najwięcej doradców w województwie ma Wojewoda Lubelski. Przemysław Czarnek zatrudnia czterech doradców i czterech asystentów politycznych. W sumie na wynagrodzenie siedmiu etatów przeznaczono 317 560 zł.

Doradcami wojewody byli: Radosław Brzózka (radny PiS ze Świdnika, od kwietnia 2016 jest rzecznikiem wojewody), Tomasz Pitucha (miejski radny PiS z Lublina), Konrad Sawicki (radny PiS ze Świdnika) oraz na pół etatu Mieczysław Ryba (radny PiS z Lublina) i Tomasz Wicha.

Wojewoda miał też czterech pełnoetatowych asystentów politycznych: Dawid Kostecki, Sebastian Paul, Dariusz Stachowicz (radny w Opolu Lubelskim) i Marek Wieczerzak.

Czy doradcy są potrzebni w samorządach?

Poseł Jakub Kulesza jest jednym z inicjatorów projektu ustawy. Jego zdaniem likwidacja gabinetów politycznych ma przynieść oszczędności i zredukować biurokrację. To nasz drugi projekt likwidacji gabinetów politycznych. Pierwszy obejmował także administrację rządową (identyczny z projektem PIS, zgłoszonym, gdy byli w opozycji). Niestety został odrzucony przez wszystkie ugrupowania sejmowe, łącznie z PIS i PO. Tym razem ograniczyliśmy się tylko do samorządów. Udało się przejść dalej. Zdaniem Kuleszy, nie nalezy się obawiać, że doradcy zostaną w urzędach, tylko na innych stanowiskach. Dzięki wprowadzeniu ustawy, nie będzie klucza politycznego, trzeba będzie wziąć udział w konkursach i spełnić wymagania takie, jak wszyscy pozostali urzędnicy. Obecnie pracownicy gabinetów politycznych nie mają żadnych obowiązków, poza tym co narzuci im dany włodarz. Chcemy by mieli normalny zakres obowiązków – argumentuje poseł.

Wojciech Wilk

Poseł Wojciech Wilk uważa, że doradcy są potrzebni.

Przeciwko ustawie głosował m. in. poseł Wojciech Wilk. Uważa, że doradcy i asystenci powinni zostać w samorządach. Ale zaznacza, że ich liczba musi być w granicach rozsądku i muszą to być ludzie, którzy doradzają w konkretnych sprawach. Samorządowcy powinni mieć swobodę powołania doradców, jeśli potrzebują konkretnej wiedzy – mówi poseł. W czasie pełnienia funkcji Wojewody, Wilk miał trzech doradców.

Projekt ustawy w lipcy został zaakceptowany przez sejmowe komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Dziś przegłosował ją Sejm. Arytmetyka już wcześniej wskazywała, że ustawa zostanie uchwalona a doradcy i asystenci znikną. Przynajmniej w samorządach.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

„Smart Ławka” wyłączona z użycia. Jaki był powód?

We wtorek rano otrzymaliśmy sygnał, że ławka solarna znajdująca się przy Moście Kultury jest oklejona taśmą. Byliśmy na miejscu, aby potwierdzić zdarzenie. Faktycznie ławka wraz z koszem zostały oklejone taśmą zabezpieczającą. W środę rano wysłaliśmy pytanie…
czytaj dalej
Motor Lublin

Duża podwyżka w miejskiej spółce. Między 14 a 20 tysięcy „na rękę”

Na początku czerwca odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Motor Lublin SA. Zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2020 rok, udzielono absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej a także podjęto uchwałę dotyczącą... podwyżki wynagrodzenia dla prezesa klubu. Na…
czytaj dalej

Dąb z ul. Perłowej – dotarliśmy do ekspertyzy

Gdy jeden z lubelskich dębów zdobył drugie miejsce w konkursie na drzewo roku inny został ścięty. Mieszkańcom nie udało się powstrzymać jego wycinki. Opinię publiczną oburzyło, że wg ekspertyzy drzewo zachowało tylko 1% żywotności, choć było…
czytaj dalej