Istotą inicjatywy lokalnej jest pełna kooperacja władz samorządowych i mieszkańców. Łączą oni swoje siły, celem zaspokojenia potrzeb miejscowej społeczności. Mówi się, że inicjatywa lokalna jest najwyższą formą uczestnictwa w życiu publicznym, bo mieszkańcy mogą nie tylko wskazać, co powinno zostać zrealizowane, ale również czynnie uczestniczyć w działaniach, np. budując wymarzony plac zabaw z materiałów otrzymanych od władz gminy. Wkładem mieszkańców w inicjatywy lokalne może być praca, wkład rzeczowy albo pieniądze. Dzięki temu władze oszczędzają na kosztach inwestycji, zaś wspólna realizacja zadania integruje lokalną społeczność. Niektórzy społecznicy uważają ponadto, że osobisty udział w przedsięwzięciu wpływa na większą troskę mieszkańców o zrealizowany projekt.
W 2016 roku po raz pierwszy w Lublinie realizowano projekty w ramach inicjatywy lokalnej. Urząd miasta we współpracy z mieszkańcami zrealizował 10 inicjatyw. Suma wkładu finansowego mieszkańców wyniosła 37 708 zł, średnio poniżej 4 000 zł na jeden projekt. Mieszkańcy za to często zapewniali wkład rzeczowy, w który wchodziły: dokumentacja projektowa, wyposażenie biura (meble, sprzęt komputerowy), sala spotkań.
Działania, które Prezydent zdecydował się realizować z mieszkańcami w 2017 roku to:
Zobacz treści umów na realizację inicjatyw lokalnych, zawartych w 2017 roku:
Podejmując się inicjatywy lokalnej należy zdać sobie sprawę, że powinna ona zaspokajać potrzeby lokalnej społeczności. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Kim są odbiorcy inicjatywy?
Jaki problem chcemy rozwiązać?
Jakie działania należy podjąć?
Jaki jest nasz cel?
Czy mamy partnerów, sojuszników?
Jaki będzie nasz wkład w realizację zadania?
Jeśli zebrałeś grupę mieszkańców i wspólnie odpowiedzieliście sobie na wześniejsze pytania, możecie przystąpić do składania wniosku na realizację inicjatywy lokalnej. Możecie złożyć go w Biurze Obsługi Mieszkańców lub wysłać pocztą. Wniosek powinien być podpisany przez komitet mieszkańców lub reprezentanta organizacji, która w Waszym imieniu go składa. Złożony wniosek zostanie poddany ocenie merytorycznej i kosztorysowej. Najważniejszym elementem wniosku jest uzasadnienie, dlaczego, po co i jak chcemy realizować zadanie publiczne wspólnie z samorządem.
W razie pytań i wątpliwości pomocy możesz szukać w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin (dane kontaktowe – tel. 81 466 19 54, mail: obywatelski@lublin.eu).
Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!
Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002