Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Komisarz wyborczy wzywa prezydenta do wyjaśnieńWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. Facebook Andrzej Wnuk

Czy otrzymuje pan wynagrodzenie, kto powołał pana do rady, od kiedy pan w niej zasiada? – między innymi takie pytania zadał komisarz wyborczy w Zamościu prezydentowi Andrzejowi Wnukowi (PiS).

Chodzi o opisaną przez Jawny Lublin sprawę wniosku opozycyjnego radnego Sławomira Ćwika (Zamojska Koalicja Obywatelska) o wygaszenie mandatu Wnuka w związku z domniemanym złamaniem przez niego zakazu łączenia sprawowania funkcji prezydenta z zatrudnieniem w administracji rządowej. Radny zwrócił uwagę, że prezydent Zamościa zasiada w podległej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Radzie do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wnuk w rozmowie z nami przyznał, że jest jej członkiem od maja 2020 roku. Miesięcznie z tytułu prac w Radzie otrzymuje około 7 tys. złotych. W październiku odbyło się jedno posiedzenie.

We wtorek Piotr Szafrański wystosował do prezydenta pismo, w którym pyta go o szczegóły dotyczące jego działalności w Radzie. Komisarza interesuje m.in. to, od kiedy i na jaki czas Wnuk został powołany do Rady; przez kogo i na jakiej podstawie; jaki stosunek prawny wiąże prezydenta z Radą; czy otrzymuje wynagrodzenie; czy w jego relacjach z Radą zachodzi podległość służbowa przełożony-podwładny i czy z racji zajmowanego stanowiska podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie w ZUS? Szafrański zwrócił się też o przesłanie kopii aktu powołania Wnuka do Rady.

Wnuk musi się pospieszyć. – Wyznaczyłem prezydentowi czas na odpowiedź do najbliższego piątku (5 listopada – red.) – mówi Jawnemu Lublinowi komisarz Szafrański.

Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami komisarz będzie mógł podjąć decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta lub o uznaniu wniosku radnego Ćwika za bezzasadny. Ale – jak zastrzega Szafrański – ewentualna niekorzystna dla prezydenta decyzja mogłaby być zaskarżona przez niego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wnuk twierdzi, że uzyskał ustne opinie prawne w Urzędzie Wojewódzkim i KPRM. Nikt z prawników nie dopatrzył się przesłanek opisanych przez radnego Ćwika utrzymuje prezydent.

Człowiek PiS

Andrzej Wnuk w 2018 roku, startując jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości, już w pierwszej turze pokonał trzech kontrkandydatów (w tym radnego Ćwika), uzyskując po raz drugi mandat prezydenta Zamościa. Zdobył prawie 12,5 tys. głosów.Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Lublin 2030: zieleń wygrała z drogami

W trakcie debaty dot. zieleni i zrównoważonej urbanistyki najwięcej emocji wzbudziło nawiązanie do studium Lublina. Paneliści rozmawiali o zieleni i przyszłym zagospodarowaniu Lublina. Wśród poruszonych tematów zabrakło m.in. rozmów dot. 1/5 corocznego budżetu miasta, czyli dróg…
czytaj dalej

Lublin wciąż się wyludnia

W ciągu pięciu lat z ksiąg meldunkowych lubelskiego urzędu miasta ubyło prawie dziewięć tysięcy osób. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła proces wyludniania się naszego miasta. Tylko do października tego roku bilans meldunkowy wynosi prawie dwa i pół…
czytaj dalej

Przychodzi agent CBA do prezydenta

Gdzie lubelscy przedsiębiorcy z branży architektoniczno-deweloperskiej spotykali się z agentem CBA udającym biznesmena zainteresowanego wybudowaniem pierwszego w mieście drapacza chmur? Kto mógł wejść „z ulicy” do prezydenta Lublina? Jak wyglądało spotkanie biznesmenów i agenta z Krzysztofem…
czytaj dalej

Dodaj komentarz