Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Kto kupił działki z bonifikatą? Znamy raport. Na liście jest Lublin.Wspieram Jawny Lublin:
PLN
Broszura_okladka-1-730x350

Kościoły i związki wyznaniowe mają prawo do kupna publicznych działek z bonifikatą. Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw Społecznych i Historycznych obuplikowało raport dotyczący zbywania przez powiaty nieruchomości na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Są w nim też działki z Lublina.

Z dokumentu wynika, że łączna wartość nieruchomości zbytych w latach 2015-2020 wyniosła 30,8 mln zł, a wartość udzielonych bonifikat wyniosła 91,5%. W związku z tym kościoły i inne związki wyznaniowe zapłaciły za nieruchomości kwotę 3 mln zł.

Do największych beneficjentów należą:

  • Kościół Rzymskokatolicki w RP wartość 21 624 694,84 zł, zapłacona cena 2 055 207,66 zł;
  • Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wartość 3 968 000,00 zł, zapłacona cena 39 680,00 zł,
  • Gminy Wyznaniowe Żydowskie w RP wartość 3 186 480,20 zł, uiszczona cena 586 974,54 zł;
  • Wschodni Kościół Staroobrzędowy w RP wartość 27 697,00 zł, uiszczona kwota 22 523,20 zł.

Czytaj raport „Zbywanie przez powiaty w Polsce nieruchomości z bonifikatą na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych w latach 2015-2020. Działania strażnicze i opracowanie dobrych praktyk” na stronie soish.pl

Stowarzyszenie zapytało także władze Lublina (link). Nasi urzędnicy zostali docenieni za stosowanie takich samych preferencji (90% bonifikaty) niezależnie od związku wyznaniowego.

Poniżej prezentujemy opis nieruchomości, które władze miasta przekazały kościołom i związkom wyznaniowym w ciągu poprzednich pięciu lat.

W Lublinie i okolicach sprzedano kościołom trzy nieruchomości o łącznej wartości 3 miliony złotych

Z informacji udostępnionych w raporcie wynika, że Rada Miasta Lublin w ostatnich pięciu latach zgodziła się na sprzedaż trzech nieruchomości dla kościołów i związków wyznaniowych.

W 2016 sprzedano działkę dla Archidiecezji Lubelskiej. Cena? Niespełna 192 tys. zł za działkę o pow. 6672 m2, wycenioną na 1,92 mln zł. Była to niezabudowana działka w lokalizacji ulic Dożynkowej 31 i Bluszczowej 2. Bonifikata wyniosła 90%.

Mieszkańcy Ponikwody protestowali przeciwko tej transakcji. Domagali się, by na tym terenie powstały szkoły i przedszkola. Przeciwna sprzedaży była też Rada Dzielnicy Ponikwoda (patrz stanowisko Rady Dzielnicy).

Budowa kościoła? Decyzja jeszcze nie zapadła

Archidiecezja ma na tej działce wybudować kościół. W przypadku przeznaczenia jej na inną działalność, będzie zobowiązana do zwrotu otrzymanej bonifikaty (tj. ponad 1,7 mln zł). Na razie na działce nie ma śladów budowy.

– Na obecnym etapie nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje – mówi ks. Jakub Olech, Sekretarz Wydziału Administracyjno-Gospodarczego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W najbliższej przyszłości tworzony będzie ośrodek duszpasterski na rogu ulic Dożynkowej i Bluszczowej, gdzie z czasem powstanie też kościół – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

Nieruchomość dla Zielonoświątkowców

Taką samą zniżkę otrzymał Zbór „Charisma” Kościoła Zielonoświątkowców (patrz uchwała Rady Miasta). Za zabudowaną nieruchomość (budynek parterowy o pow. użytkowej 181 m2, pow. działki 831 m2) przy skrzyżowaniu ulic Garbarskiej 12/Długiej 11 o wartości 304 tys. zł zapłacił 30,4 tys. zł. We wniosku wskazano cel sakralny wykorzystania nieruchomości.

Z największą bonifikatą (99,9%) sprzedano nieruchomość w miejscowości Panieńszczyzna.

W latach 2019-2020 została sprzedana z bonifikatą jedna nieruchomość, stanowiącą własność Skarbu Państwa, położona w obrębie: Panieńszczyzna, jednostka ewidencyjna: Jastków. Nabywcą był Kościół Katolicki w Rzeczypospolitej Polskiej obrządku łacińskiego, za cenę 1 001,41 zł (kwota po udzielonej bonifikacie). Zgody na sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa udzielił Wojewoda Lubelski Zarządzeniem Nr 29 z dnia 3 lutego 2020 r. – wyjaśnia Mariusz Masłowski, zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji i Funduszy Pomocowych Starostwo Powiatowe w Lublinie.

Bonifikata dla Kapucynek na Dom im. Matki Weroniki

Raport nie uwzględnił nieruchomości sprzedanej na rzecz Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa z siedzibą w Lublinie (patrz uchwała Rady Miasta). Chodzi o nieruchomość o pow. 0,0732 ha przy ul. Romanowskiego 4, zbytą w 2017. Tu również bonifikata wyniosła 90%.

Przełożona Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa z siedzibą w Lublinie wystąpiła wówczas z wnioskiem o wykup przedmiotowej nieruchomości za bonifikatą uzasadniając powyższe prowadzeniem na nieruchomości placówki opiekuńczo-wychowawczej – Domu im. Matki Weroniki. Placówka ta zajmuje się wychowaniem dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać w swoich rodzinach.

Gmina Lublin ustanowiła na nieruchomości 126 tys. zł hipoteki z tytułu ewentualnego zwrotu bonifikaty.

Mapa nieruchomości sprzedanych z bonifikatą

Zobacz mapę bonifikat udzielonych kościołom i związkom wyznaniowym. Mapa została opracowana przez SOISH.

Kamienica dla fundacji, która nie spełniła zobowiązań

W 2004 Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż z bonifikatą kamienicy w centrum na rzecz Fundacji Godne Życie. Miała w niej powstać jadłodajnia i noclegownia dla ubogich (nie powstały). W ciągu kilkunastu lat kamienica została „sprywatyzowana” przez rodzinę zarządu organizacji (tuż przed tym jak do drzwi zapukał komornik). Pisaliśmy o tym w tekście „Komornik w fundacji, która okazyjnie kupiła kamienicę od miasta”.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Lublin 2030: zieleń wygrała z drogami

W trakcie debaty dot. zieleni i zrównoważonej urbanistyki najwięcej emocji wzbudziło nawiązanie do studium Lublina. Paneliści rozmawiali o zieleni i przyszłym zagospodarowaniu Lublina. Wśród poruszonych tematów zabrakło m.in. rozmów dot. 1/5 corocznego budżetu miasta, czyli dróg…
czytaj dalej

Lublin wciąż się wyludnia

W ciągu pięciu lat z ksiąg meldunkowych lubelskiego urzędu miasta ubyło prawie dziewięć tysięcy osób. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła proces wyludniania się naszego miasta. Tylko do października tego roku bilans meldunkowy wynosi prawie dwa i pół…
czytaj dalej

Przychodzi agent CBA do prezydenta

Gdzie lubelscy przedsiębiorcy z branży architektoniczno-deweloperskiej spotykali się z agentem CBA udającym biznesmena zainteresowanego wybudowaniem pierwszego w mieście drapacza chmur? Kto mógł wejść „z ulicy” do prezydenta Lublina? Jak wyglądało spotkanie biznesmenów i agenta z Krzysztofem…
czytaj dalej

Dodaj komentarz