Fundacja Wolności ustaliła, którzy przedsiębiorcy zalegali w opłatach za najem lokali komunalnych. Chodzi o okres sprzed pandemii. To o tyle istotne, że zgodnie z przepisami, firmy, które mają zaległości względem miasta, nie mogą otrzymać wsparcia finansowego na skutek pandemii koronawirusa.
Pytania fundacji dotyczyły:
Zarząd Nieruchomości Komunalnych przesłał wnioskowane informacje. – Cieszy mnie projawnościowa postawa dyrektora ZNK. – komentuje Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności. Postawa ta jest zapewne efektem wygrania identycznej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. – Wtedy jednak pytaliśmy o informację o dłużnikach i umorzeniach za rok 2018. Sąd uznał, że informacje takie podlegają udostępnieniu (sygn. II SA/Lu 627/19).
Największe zaległości za 2019 rok mieli (wg stanu na 31 grudnia 2019, zaokrąglenie do pełnych złotych):
Cześć najemców skorzystała z możliwości odroczenia spłaty czynszu lub rozłożenia należności na raty. Kliknij na obrazek, aby powiększyć.
Kilkunastoma miejskimi kamienicami zarządza Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. To spółka miejska zarządzana przez Grzegorza Siemińskiego, byłego zastępcę prezydenta Żuka. Spółka odmówiła jednak podania informacji o zaległościach czynszowych.
– W pierwszej kolejności wskazać należy to, że żądane dane nie są informacją publiczną, gdyż dane takie jak imiona, nazwiska, firmy osób będących najemcami lokali stanowiących własność spółki i jej dłużnikami nie dotyczą spraw publicznych. Ponadto informuję, że zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Brak jest zatem możliwości udostępnienia danych osobowych osób, które były zadłużone w spółce lub otrzymały ulgi w spłacie zadłużenia. Ponadto w zakresie podmiotów gospodarczych również brak jest podstaw do ujawniania takich danych z uwagi na to, że są to dane wrażliwe mogące negatywnie wpłynąć na wizerunek danego podmiotu gospodarczego – takiej treści odpowiedź przekazała spółka LPGK.
To nie pierwszy raz, kiedy spółka unika udzielenia odpowiedzi. W 2018 WSA w Lublinie orzekł rażące naruszenie prawa przez prezesa LPGK, Grzegorza Siemińskiego właśnie w sprawie o dostęp do informacji publicznej (sygn. II SAB/Lu 56/18, wyrok nieprawomocny).
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin
Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!
Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002