Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Lubelski Kościół ma nam coś do powiedzeniaWspieram Jawny Lublin:
PLN
Katedra w Lublinie

Na frontonie katedry w Lublinie pojawił się widoczny z daleka wielki baner z napisem „III Synod Archidiecezji Lubelskiej”. Ogromne litery umieszczone wysoko najwyraźniej świadczą o tym, że lubelski Kościół chce nam coś ważnego powiedzieć.

Nam wszystkim, bo baner jest umieszczony w przestrzeni publicznej, widoczny z daleka dla wierzących, niewierzących, innowierców i agnostyków. Nie da się go nie zobaczyć przechodząc przez ulicę Królewską. Ale co Kościół chce nam powiedzieć?

W sobotę 13 listopada odbyła się pierwsza sesja synodu Archidiecezji Lubelskiej, którego uczestnicy, ponad 200 osób duchownych i świeckich, najważniejsi ludzie w lubelskim Kościele, rozpoczęli debaty – jak poinformowała TVP Lublin – „o różnych wyzwaniach w lokalnym Kościele”.

Największym wyzwaniem dziś dla Kościoła – moim zdaniem – jest oczyszczenie się z afer pedofilskich i przekonanie opinii publicznej, że winni obrzydliwych czynów nie są przez Kościół chronieni, a ofiary otaczane współczuciem. To wyzwanie niewątpliwie także dla lubelskiego synodu.

I w lubelskim Kościele zdarzyły się takie afery. Żeby nie być gołosłownym wystarczy przypomnieć księdza Tomasza F. z Opola Lubelskiego. Jego sprawa wyszła na jaw już dwa lata temu. Ksiądz został aresztowany, jego proces się toczy. Sąd rejonowy skazał go na 10 lat więzienia za uprawianie seksu z nieletnim chłopcem i molestowanie innego chłopca. Ze względów proceduralnych ten wyrok został uchylony, sprawę jeszcze raz w pierwszej instancji będzie rozpatrywał sąd okręgowy.

Świecki wymiar sprawiedliwości – powoli, potykając się – ale robi swoje. Proces jest oczywiście niejawny, ze względu na dobro ofiar. A władze kościelne? Gdy zapadł wyrok w sądzie w Opolu Lubelskim, w kwietniu tego roku, rzecznik lubelskiej kurii metropolitalnej ks. Adam Jaszcz informował Dziennik Wschodni, że władze kościelne znają personalia tylko jednego pokrzywdzonego chłopca, zaoferowały mu pomoc, ale nie ujawnił jaką. Miejscowy proboszcz ma się szczególnie opiekować tą rodziną. O sprawie duchownego ma zdecydować watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Wiadomo, że wcześniej ksiądz Tomasz F. przenoszony był wielokrotnie z parafii do parafii, nie wiadomo dlaczego. Nie ma mowy o poczuciu odpowiedzialności organizacji kościelnej. Nie ma mowy o działaniach nakierowanych na zapobieganie takim aferom w przyszłości.

Czy synod będzie zajmował się tą i podobnymi sprawami, bo przecież było ich więcej? Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik pytany o to na konferencji prasowej przed uroczystym otwarciem synodu powiedział, że temat nadużyć seksualnych w Kościele będzie poruszany i „będzie się przewijał we wszystkich komisjach”.

Dodał również, że niedawno kwestie nadużyć seksualnych były tematem szkolenia kapłanów archidiecezji lubelskiej na tzw. duszpasterskich wykładach akademickich, w tym roku spotkanie było poświęcone tylko temu tematowi.

Na konferencji prasowej po pierwszej sesji synodu, w poniedziałek, abp Budzik powiedział – jak poinformował Dziennik Wschodni – że pierwsze trzygodzinne spotkanie było „słuchaniem tego, co chcieli nam powiedzieć ludzie, zwłaszcza ludzie świeccy”.

Dyskusja dotyczyła wniosków, jakie wpłynęły z wypełnionych przez wiernych ankiet nadesłanych na Synod. Jak powiedział ks. Arkadiusz Paśnik, przewodniczący komisji, która zajmuje się duchowością kapłańską, z tych ankiet wyłania się „tęsknota za kapłanem dobrym pasterzem, który daje życie za owce”.

Ks. Marek Szymański, wikariusz biskupi ds. kultury, ubolewał, że Kościół, traci rolę jedynego edukatora kultury w społeczeństwie i postulował większa obecność Kościoła w świecie mediów.

Synod ma potrwać dwa lata. Następne sesje zaplanowano na marzec i czerwiec przyszłego roku. Obrady są tajne. Czekamy na to, co nam jeszcze powie lubelski Kościół…


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Lublin 2030: zieleń wygrała z drogami

W trakcie debaty dot. zieleni i zrównoważonej urbanistyki najwięcej emocji wzbudziło nawiązanie do studium Lublina. Paneliści rozmawiali o zieleni i przyszłym zagospodarowaniu Lublina. Wśród poruszonych tematów zabrakło m.in. rozmów dot. 1/5 corocznego budżetu miasta, czyli dróg…
czytaj dalej

Lublin wciąż się wyludnia

W ciągu pięciu lat z ksiąg meldunkowych lubelskiego urzędu miasta ubyło prawie dziewięć tysięcy osób. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła proces wyludniania się naszego miasta. Tylko do października tego roku bilans meldunkowy wynosi prawie dwa i pół…
czytaj dalej

Przychodzi agent CBA do prezydenta

Gdzie lubelscy przedsiębiorcy z branży architektoniczno-deweloperskiej spotykali się z agentem CBA udającym biznesmena zainteresowanego wybudowaniem pierwszego w mieście drapacza chmur? Kto mógł wejść „z ulicy” do prezydenta Lublina? Jak wyglądało spotkanie biznesmenów i agenta z Krzysztofem…
czytaj dalej

Dodaj komentarz