Mieszkańcy Lublina mający trudność w samodzielnym dotarciu do punków szczepień mogą korzystać z nieodpłatnego transportu oferowanego przez Miasto Lublin. Do tej pory chęć skorzystania z tej formy wsparcia zgłosiło około 90 osób.
– Gwarancja bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców Lublina podczas realizacji dowozu na szczepienie była dla nas najważniejszym aspektem przy ustalaniu zasad realizacji przewozów. W sytuacjach, kiedy stan zdrowia mieszkańca nie pozwala opuszczać mu domu, tego rodzaju informacja powinna być zasygnalizowana przy rejestracji. Wówczas szczepienie będzie wykonane w miejscu zamieszkania danej osoby przez mobilny punkt szczepień zabezpieczany przez NFZ. Z kolei osoby, które z różnych względów obawiają się samodzielnego podróżowania, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu lub utrudniony kontakt z otoczeniem powinny korzystać z przewozu do punktu szczepień razem z opiekunem. Może to być członek rodziny, inna bliska osoba lub osoba profesjonalnie świadcząca usługi opiekuńcze. W przypadku, gdy mieszkaniec podczas zgłaszania potrzeby transportu sygnalizuje konieczność towarzyszenia opiekuna, a takiej osoby nie ma w swoim otoczeniu, to Miasto zapewnia właściwą opiekę, tak aby każdy mógł dojechać do punktu szczepień bez jakichkolwiek obaw i bezpiecznie wrócić do domu. Robimy zatem wszystko, aby sprawnie zrealizować nasze zobowiązania wobec mieszkańców Lublina. Opracowaliśmy w tym zakresie szczegółowe procedury działania i strategie uwzględniające różne scenariusze – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Z bezpłatnego transportu zorganizowanego przez Miasto Lublin, mogą skorzystać:
Mieszkańcy Lublina mający trudność z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień mogą kontaktować się z miejskim koordynatorem ds. transportu pod nr tel. 785 589 941w godz. 7.30-15.30 oraz zgłaszać potrzebę przewozu na miejską infolinię: 81 466 34 34 wew. 4 czynną w dni powszednie w godzinach od 7.30 do 15.30. Dotyczy to osób rejestrujących się na szczepienie przez infolinię 989, elektronicznie lub za pośrednictwem smsów. W przypadku, gdy rejestracja odbywa się w punkcie szczepień, konieczność zabezpieczenia dowozu należy zgłaszać w punkcie, gdzie będzie realizowane szczepienie. O potrzebie zapewnienia transportu należy poinformować na co najmniej 3 dni przed wyznaczonym terminem szczepienia. Potwierdzenie realizacji transportu przez Miasto Lublin przekazywane jest zwrotnie do mieszkańca w formie telefonicznej wraz z podaniem terminu, godziny i miejsca podstawienia samochodu oraz numeru kontaktowego, pod którym można zgłaszać odwołanie przewozu.
Dla bezpieczeństwa przewożonych mieszkańców transport będzie odbywał się w pełnym reżimie sanitarnym, po uprzednim zmierzeniu temperatury osób przewożonych. Przed wejściem do pojazdu osoba korzystająca z usługi bedzie poproszona o podpisanie oświadczenia o braku możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień lub legitymowaniu się orzeczeniem o kodzie R lub N, bądź odpowiednio I grupą inwalidzką z w/w schorzeniami. Nieodpłatne przewozy będą obejmowały trasę dom – punkt szczepień – dom i będą realizowane zgodnie ze zgłaszanymi potrzebami oraz możliwościami przewozowymi Miasta Lublin.
Przypominamy również, że mieszkańcy Lublina mogą rejestrować się na na szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 na zasadach wskazanych w Narodowym Programie Szczepień, według następującego harmonogramu:
Pozostałe osoby, czyli mieszkańcy poniżej 70 roku życia, mogą dokonywać zgłoszenia na szczepienie, natomiast termin ich szczepienia będzie ustalany później.
Rejestracji na szczepienie można wykonać:
Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą sms oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.
Więcej informacji w zakresie szczepień można uzyskać w Urzędzie Miasta Lublin dzwoniąc na specjalną, dedykowaną szczepieniom infolinię pod nr telefonu: 81 466 34 34,od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30
Ponadto, seniorzy będący mieszkańcami Lublina i korzystający ze wsparcia pomocy społecznej, mogą skorzystać przy rejestracji na szczepienia z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pracownicy MOPR służą seniorom (w szczególności z grupy 80+) informacją o możliwości dokonania zapisów na szczepienie. Informacja do seniorów przekazywana jest telefonicznie, jak również za pośrednictwem osób świadczących usługi opiekuńcze, bądź bezpośrednio przez pracownika MOPR w miejscu zamieszkania seniora (w przypadku osób, które nie korzystają z usług opiekuńczych i nie dysponują telefonem).
mat. prasowe UM Lublin
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin
Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!
Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002