Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Motor Lublin – 2 mln zł straty za 2019 rok i pożyczka od miliarderaWspieram Jawny Lublin:
PLN
Motor Lublin

Rada Nadzorcza klubu Motor Lublin rozpatrzyła sprawozdanie finansowe za poprzedni rok. Tym razem sprawozdanie zostało szybko przesłane do KRSu. Dzięki temu znamy sytuację sportową i finansową w klubie, na kilka miesięcy przed jego zapowiadanym przejęciem przez Zbigniewa Jakubasa. O ile wyniki sportowe są zadowalające, to te finansowe są dalekie od optymizmu.

Sportowe sukcesy

Rok 2019 był dla klubu bardzo udany pod kątem sportowym. Na koniec grudnia drużyna seniorów zajmowała trzecie miejsce w tabeli III ligi. Miała jednak tyle samo punktów, co rezerwy Korony Kielce i Hutnik Kraków. Bilans żółto-biało-niebieskich to dziewięć zwycięstw, sześć remisów oraz trzy porażki. Jak podkreślono w sprawozdaniu, żadna z nich nie przytrafiła się na Arenie Lublin.

Dodatkowo Motor w 2019 roku awansował do finału Pucharu Polski LZPN, w którym miał zmierzyć się z Avią Świdnik (mecz został dwukrotnie odwołany z powodu koronawirusa).

Drużyna rezerw zajmowała 1. miejsce w tabeli A-Klasy II grupy. Juniorzy młodsi wywalczyli awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17, a trampkarze starsi wygrali swoją grupę U-15 i na wiosnę rozpoczną walkę o medale.

Wynik finansowy fatalny. Ratunkiem pożyczka od Jakubasa

Przychody Motoru w 2019 roku wyniosły 3,67 mln zł a koszty 5,94 mln zł. Spółka zakończyła rok ze stratą -2,27 mln zł. To niewiele lepiej jak w roku 2018 (dokładnie o 10 tys. zł mniejsza strata).

Zmalała kwota wypłaconych wynagrodzeń (z 1,62 mln zł w 2018 do 1,45 mln w 2019). Klub nadal zatrudniał 5 pracowników, więc pewnie spadek wynika z mniejszych gaży dla zawodników. Mimo tego należności do spłacenia względem ZUSu i urzędu skarbowego wyniosły 407 tys. zł.

Wzrosły również zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów. Zbigniew Jakubas udzielił klubowi 0,5 mln zł pożyczki. Do spłaty pozostaje również 180 tys. zł. pożyczki od MPK w Lublinie oraz kilka drobniejszych kwot. Na spłaty kredytów i pożyczek przeznaczono 102 tys. zł.

Z tytułu nieopłaconych dostaw i usług klub jest winien:

 • 217 tys. zł Miejskiej Korporacji Komunikacyjnej (spółka miejska),
 • 143 tys. zł Leszkowi Bartnickiemu (prezes do lipca 2019),
 • 39 tys. zł Tomaszowi Brzyskiemu (były piłkarz),
 • 38 tys. zł. MOSiRowi (spółka miejska),
 • 36 tys. zł. Rafałowi Grodzickiemu (piłkarz),
 • 35 tys. zł. Sławomirowi Dudzie (piłkarz),
 • 32 tys. zł. Mirosławowi Hajdzie (trener),
 • 31 tys. zł. Piotrowi Ceglarzowi (piłkarz),
 • 28 tys. zł. Annie Pawlak (Mediator Sport),
 • 26 tys. zł. Tomaszowi Swędrowskiemu (piłkarz),
 • 19 tys. zł Lubelskiemu Związkowi Piłki Nożnej,

Są też mniejsze zobowiązania, wobec innych osób i firm. Kwoty wynoszą poniżej 15 tys. zł. Żadne z w/w zobowiązań nie ma więcej niż 12 miesięcy.

Czy klub uregulował zaległe wynagrodzenia? Tajemnica

Chcieliśmy się dowiedzieć, czy klub uregulował zobowiązania wobec piłkarzy i trenerów oraz czy spłaci pożyczkę od Zbigniewa Jakubasa, zanim ten przejmie udziały w spółce. – Pragnę poinformować, że tematyka zadanych pytań stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa – odpowiedział Paweł Majka, prezes klubu.

Sprawozdanie zarządu Motoru za 2019 rok

Sprawozdanie finansowe spółki za 2019 rok

Miasto nie sprzeda Motoru

Niedawno na wspólnej konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk oraz miliarder Zbigniew Jakubas ogłosili, że ten drugi zostanie udziałowcem spółki. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, miasto nie sprzeda swoich udziałów (Jakubas wykupi nowo wyemitowane akcje). Urzędnicy nie potwierdzają, kto będzie większościowym udziałowcem klubu.

– Miasto Lublin nie zawarło umowy sprzedaży akcji Motoru Lublin, jak również nie przewiduje obecnie sprzedaży swoich posiadanych już akcji. Wejście inwestora do Spółki może odbyć się poprzez emisję nowych akcji Spółki, które zostaną nabyte przez inwestora. Gmina Lublin nie wycofuje się z Motoru Lublin S.A., natomiast w zależności od stopnia zaangażowania kapitałowego nowego akcjonariusza może zmniejszać się procentowy udział w akcjonariacie – wyjaśnia Katarzyna Duma, rzecznik prasowy lubelskiego ratusza.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz