Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

MPK będzie musiało ujawnić jak wspierało młodzieżówkę PlatformyWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. https://www.facebook.com/MlodziDemokraci

Młodzieżówka Platformy w czerwcu tego roku współorganizowała w Centrum Kultury wydarzenie „Forum. Młodzi Dialogu”. O politycznym charakterze wydarzenia świadczą nie tylko organizatorzy, ale i uczestnicy wydarzenia – czołowi działacze Platformy Obywatelskiej. Prezydent Miasta Lublin nie tylko objął wydarzenie Patronatem Honorowym, ale był jednym z prelegentów. Partnerami wydarzenie miały być miejskie spółki – MPK Lublin i LPEC.

W czerwcu w Lublinie odbyło się wydarzenie „Młodzi. Forum Dialogu”. Imprezę organizowali Młodzi Demokraci – młodzieżówka Platformy Obywatelskiej, wraz z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych. O randze wydarzenia świadczy obecność Radosława Sikorskiego, Grzegorza Schetyny, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej czy Tomasza Grodzkiego. Patronat Honorowy nad całością wydarzenia objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk. Z lokalnego podwórka pojawiła się m.in. poseł Marta Wcisło.

Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury. Partnerami wydarzenia były miejskie spółki MPK Lublin i LPEC. Taką informację można było znaleźć na stronie wydarzenia. Chcieliśmy dowiedzieć się w jaki sposób miejskie spółki wspierają partyjne młodzieżówki w organizacji wydarzenia.

Centrum Kultury za darmo? To plotka

Ile zapłacono za wynajem CK na partyjne wydarzenie? Pojawiły się pogłoski, że nic. Nie jest to jednak prawdą. – Centrum Kultury w Lublinie wynajęło Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych przestrzenie instytucji na organizację wydarzenia „Młodzi. Forum Dialogu” zgodnie z Ogólnymi Warunkami Udostępniania Powierzchni Centrum Kultury w Lublinie i obowiązującym cennikiem – informuje Zastępca dyrektora ds. organizacyjnych CK Gabriela Żuk. Za 3 dni CK zainkasowało 15 tys. zł.

Spółki miejskie: jedna nie powie, druga nie była partnerem

O wyjaśnienie poprosiliśmy partnerów wydarzenia: MPK Lublin i LPEC. Zdaniem MPK Lublin informacja o tym… nie stanowi informacji publicznej. Nie zgodziliśmy się z tym stanowiskiem. Skierowaliśmy w tej sprawie skargę do sądu. Ten po wielu miesiącach przyznał nam racje. Zdaniem sądu skoro spółki komunalna w zasadzie powołana jest do wykonywania zadań gminy transparentność jej działania leży w interesie publicznym. Dalej w uzasadnieniu czytamy także:

Wsparcie finansowe różnego rodzaju imprez wiąże się ze sposobem gospodarowania środkami stanowiącymi
majątek publiczny, a zatem wnioskowana informacja stanowi informację o wysokości środków pieniężnych wypłacanych z zasobów publicznych na rzecz innych podmiotów. Jest więc informacją publiczną.

II SAB/Lu 112121

Wyrok nie jest prawomocny i spółka może się od niego odwołać. Szanse na zmianę wyroku są jednak zerowe.

O to samo zapytaliśmy LPEC. Spółka była dużo bardziej wylewna. – LPEC S.A. nie podpisała umowy o partnerstwie i nie udzieliło wsparcia w formie finansowej na organizację wydarzenia – informował nas w piśmie Marek Goluch Prezes Zarządu LPEC. Dopytaliśmy czy LPEC było partnerem tego wydarzenia (np. bez podpisywania umowy) a jeśli tak to na czym ów partnerstwo polegało? – Spółka nie była partnerem przedsięwzięcia „Młodzi. Forum Dialogu”. – czytamy w mailu od prezesa.

Skąd więc się wzięło logo LPEC na stronie wydarzenia? Nie wiadomo. Pewne jest za to, że zarówno logo LPEC, jak i MPK zniknęły już ze strony wydarzenia.

Organizatorzy nabrali wody w usta

Od początku staraliśmy się także skontaktować z organizatorami. Na maile nie odpisali. Po rozmowie telefonicznej poprosili o przesłanie maila na inny adres. Ten też pozostał bez odpowiedzi. Ostatecznie przed publikacja artykułu spróbowaliśmy po raz ostatni. Ponownie bez odpowiedzi.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz