Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Nieprawidłowości w realizacji nasadzeń z Budżetu Obywatelskiego?Wspieram Jawny Lublin:
PLN
Plac zabaw przy ulicy Skrzynickiej

W decydującą fazę wchodzi realizacja projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy”. Wpłynęły do nas informacje o możliwych nieprawidłowościach przy wyborze lokalizacji…

Projekt „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy” zakładał nasadzenia drzew na każdej dzielnicy Lublina. Łącznie miało być posadzonych ok. 1000 drzew. Urząd wskazał już lokalizacje, w których zostaną posadzone drzewa. Informacje te wzbudziły kontrowersje u części mieszkańców.

Drzewa nie dla każdej dzielnicy

Pierwsze komentarze dot. braku nasadzeń na wszystkich dzielnicach. Drzewa nie pojawią się w Zemborzycach i Śródmieściu. Cześć internautów winę zrzuca na Rady Dzielnic. Wytłumaczenie jest jednak prozaiczne: zgodnie z Budżetem Obywatelskim „Na obszarze jednej dzielnicy Miasta może być realizowany maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski inwestycyjny”. Na terenie Zemborzyc i Śródmieścia jest zaś realizowany projekt „Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian”. Krótko mówiąc: na tych dzielnicach od początku nie miały być realizowane nasadzenia.

Drzewo po znajomości

Na naszą skrzynkę wpłynęły zawiadomienia, że w części dzielnic nasadzenia zostaną zrealizowane tylko pod nosem lokalnych szych. Rzeczywiście aż w 9 z 25 dzielnic nasadzenia będą zrealizowane tylko w jednej lokalizacji: Czuby Północne (28 drzew), Wieniawa (44), Czechów Południowy (36), Tatary (25), Ponikwoda (25), Kośminek (39), Dziesiąta (21), Abramowice (23), Za Cukrownią (19). Czy wpływ na to miały znajomości? Nie.

Proces wyboru lokalizacji pod nasadzenia był bardzo skomplikowany. Odpowiada za niego Fundacja Krajobrazy. – Pracownicy fundacji przygotowywali lokalizacje nasadzeń w oparciu o głosy mieszkańców. Następnie lokalizacje były weryfikowane przez urząd, który wskazywał ostateczne lokalizacje ze względu na warunki własnościowe, prawne czy przebieg instalacji podziemnych – tłumaczy Wojciech Januszczyk z Fundacji Krajobrazy. Dla każdej zgłoszonej przez mieszkańców lokalizacji trzeba było przygotować mapę. Możliwość posadzenia była weryfikowana przez poszczególne urzędowe komórki. Dopiero po pozytywnej opinii Miejski Architekt Zieleni wskazywał gdzie zostaną posadzone drzewa. Ich dobór nie był zresztą przypadkowy, bo był poprzedzony inwentaryzacją przyrodniczą. Nowe drzewa będą dopasowywane do istniejącego otoczenia.

Jak się dowiadujemy od początku założeniem było sadzenie drzew w grupach i szpalerach. Wtedy efekt nasadzeń jest bardziej widoczny, a realizacja nasadzeń prostsza. Informacja ta była zresztą komunikowana w formularzu, w którym można było zgłosić miejsce do posadzenia drzewa.

Szansa na dodatkowe nasadzenia?

Mieszkańcy Lublina wskazali 431 miejsc do nasadzeń. Drzewa zostaną posadzone tylko w 50 z nich. W wielu miejscach nasadzenia nie mogły być zrealizowane, głównie z powodów własnościowych, ale także ze względu na przebieg sieci podziemnych, czy już istniejące plany zagospodarowania terenu. Część lokalizacji wciąż jest w grze. Choć z Budżetu Obywatelskiego nie zostaną nasadzone drzewa, to będzie można to zrobić w przyszłości. Pozytywnie zaopiniowane zgłoszenia mieszkańców zostaną przekazane urzędowi w formie listy miejsc gdzie będzie można zlokalizować nowe nasadzenia.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Dzieci rodzą się mądre, a później…

… a później idą do szkoły – głosi sarkastyczne powiedzenie nauczycieli. Szkoła wymaga zmian, kolejni ministrowie wprowadzają reformy, które jednak niewiele w istocie zmieniają. Może czas, by za szkołę wzięli się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Może…
czytaj dalej

Lubika? Użytkownicy są zaskoczeni i niezadowoleni.

Lubika miała być biletową rewolucją. Rzeczywiście jest rewolucją – jak każda rewolucja jest procesem nagłych i gwałtownych zmian. Pierwsze dni października były bardzo nerwowe a przed kasami ZTM wciąż ustawia się długa kolejka. Poza źle działająca…
czytaj dalej

Wsparcie z budżetu miasta Lublin dla migrantów

Prezydent Lublin Krzysztof Żuk przedstawił Radzie Miasta projekt zmian w tegorocznym budżecie. Wśród nich jest przekazanie pieniędzy dla gminy Michałowo na dofinansowanie pomocy dla migrantów. Czy radni poprą propozycję prezydenta? (więcej…)
czytaj dalej

Dodaj komentarz