Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

„Niespodziewana” zmiana Komendanta Wojewódzkiego OHPWspieram Jawny Lublin:
PLN
Piotr Gawryszczak

Piotr Gawryszczak z powrotem jest Wojewódzkim Komendantem OHP. Miejski radny PiS stanowisko zajmował od stycznia 2016 roku (choć z OHP jest związany od ponad 13 lat) do stycznia 2021. Komendantem został zaraz po wygranych wyborach przez PiS (OHP podlega pod Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej). Zastąpił wówczas Annę Szymalę, związaną z PSL. Komendantem był do stycznia 2021.

Jak się dowiedzieliśmy, zmiana wynikała ze zmian w rządzie. Ministrem odpowiedzialnym za sprawy pracy, w tym nadzór nad OHP, w 2020 roku został szef Porozumienia, Jarosław Gowin. Już w listopadzie 2020 zmienił Komendanta Głównego OHP (został nim Grzegorz Walter, działacz partii Porozumienie). Później przyszła kolej na szczeble wojewódzkie. W ten sposób z pracą pożegnał się Gawryszczak, członek PiS.

Zastąpił go Jan Jakimiec. W 2006 roku kandydował do sejmiku z listy PSL. Od 14 lat jest członkiem Związku Zawodowego Pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Nowy komendant zaczął pracę od… zwolnienia swojego zastępcy. Jeszcze na początku tego roku był nim Przemysław Jaśkiewicz, który sprawował tę funkcję od lipca 2019 roku. Absolwent historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ma doświadczenie na polu działalności społecznej i biznesowej. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego, prezes Stowarzyszenia „Trzy Kropki” oraz Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej. Zastąpił go Kazimierz Ostaszewski.

Po zmianie ministra karuzela rusza od nowa…

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, od 1 września br. pełniącym obowiązki Wojewódzkiego Komendanta OHP jest… Piotr Gawryszczak. Dziś odebrał mianowanie na to stanowisko. Dotychczasowy Komendant ma przebywać na zwolnieniu lekarskim. Zapewne wkrótce możemy się spodziewać zmiany również na stanowisko zastępcy.

Skąd ta zmiana? Już w sierpniu Onet donosił, że w ministerstwie przygotowano listę 50 osób do zwolnienia z pracy. Chodzi o wszystkich, którzy pracę zdobyli dzięki Gowinowi. Już w sierpniu odwołano wicekomendanta wojewódzkiego w Kielcach, a Komendantka sama zrezygnowała ze stanowiska. Wygląda na to, że teraz przyszedł czas na województwo lubelskie.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Kto kupił działki z bonifikatą? Znamy raport. Na liście jest Lublin.

Kościoły i związki wyznaniowe mają prawo do kupna publicznych działek z bonifikatą. Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw Społecznych i Historycznych obuplikowało raport dotyczący zbywania przez powiaty nieruchomości na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Są w nim też działki…
czytaj dalej

Prezes miejskiej spółki bronił się przed ujawnieniem umowy. Powód – zawarł ją zanim miał do tego prawo.

Miejska spółka dopiero po wyroku sądu udostępniła treść umowy, z której wynika, że prezes spółki poświadczył nieprawdę zawierając umowę na powieszenie baneru reklamowego. Wskazał tam, że spółka dzierżawi miejską nieruchomość, choć takie prawo uzyskała dopiero dzień…
czytaj dalej
Bloki w budowie

Plan niesiemy plan w ten dziewiczy łan

Ile może trwać przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla peryferyjnej dzielnicy Lublina, gdzie mimo zakrojonych na szeroką skalę wysiłków dewelokracji wciąż można spotkać stada dzików? Teren na północy od Zelwerowicza czeka już osiem lat i pewnym…
czytaj dalej

Dodaj komentarz