Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Poradnik senioraWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. Mateusz Adamczyk

Wiedza seniora to nie tylko doświadczenia zdobyte w trakcie życia, to także umiejętność radzenia sobie w obecnych czasach. Musimy radzić sobie z tematami, które niejednokrotnie są dla nas nowością. Czasami stykamy się z problemami, które wymagają pomocy innych. Nie bójmy się o nią prosić – wszak nie zostajemy sami z naszymi rozterkami. Ponadto możemy rozwijać nasze pasje czy zainteresowania.

Ciekawym rozwiązaniem dla każdego seniora jest lubelska Karta Seniora. Jeśli nie macie takiej karty, zachęcam do ubiegania się o nią. Wystarczy złożyć wniosek w Biurze Obsługi Mieszkańców. Warto posiadać także Ogólnopolską Kartę Seniora. Obie działają na podobnych zasadach – uprawniają do korzystania ze zniżek oferowanych przez różne podmioty: naukę, kulturę, medycynę, sport, turystykę, usługi itp.

Informacja jest kluczem

Publikacje takie jak „Poradnik Lubelskiego Seniora” czy „Informator” dołączany do Karty Seniora, prezentują różne systemy pomocy z uwzględnieniem gdzie i jak spędzać czas wolny, dbać o formę fizyczną i intelektualną, uzyskać wsparcie prawne czy socjalne. Znaleźć tam można też informacje dotyczące m.in. działań na rzecz seniorów, Rady Seniorów, pełnomocnika, telewsparcia.
Niestety, przeprowadzając ankietę wśród seniorów, okazało się, iż wielu z nich nie wie, że istnieją takie publikacje. Przeważnie brak wiedzy oznacza, że pozostają w domach, spędzając czas przed telewizorem. Na pytanie – czy widzieliby się wśród rówieśników spędzających czynnie czas wolny? – odpowiedzi były pozytywne.

Teresa Krajewska, emerytowana urzędniczka MOPR zaznacza: – Z doświadczeń w pracy wynika, że rodziny rzadko rozmawiają na tematy ofert przysługujących seniorom. Może wynika to z braku czasu czy też troski o zdrowie, a może braku zainteresowań. A przecież wiemy, że ruch i kontakty międzyludzkie znacznie podwyższają poziom życia.
Pozostaje zatem kwestia doinformowania. Tu nasuwa się pytanie, w jaki sposób i przez kogo, informacje dotyczące seniorów mogą dotrzeć do nich bezpośrednio? Może wystarczy mała karteczka w skrzynce na listy z informacją że np. – w najbliższym klubie osiedlowym bądź bibliotece dzieje się coś ciekawego?

Co robią inni?

Analizując działania w różnych miastach Polski, niektóre z nich wykazują się szczególną pomysłowością. Na czoło wysuwa się Poznań. Działa tu „Złota Raczka dla seniora”, czyli bezpłatna pomoc przy drobnych domowych usterkach. Miasto udostępnia bezpłatne usługi transportowe na rzecz osób z trudnościami w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną. Oferuje mobilną pielęgnację paznokci u stóp, mycie okien w domu seniora, dostarcza książki do domu. W Katowicach działa ciekawy program: „Babcia, dziadek i ja”, gdzie dziadkowie wraz z wnukami korzystają z darmowych bądź ulgowych ofert. Może Lublin skorzysta z podobnych doświadczeń? Sama bezpłatna komunikacja miejska dla osób 65+ to nieco za mało.

Pudełko pomoże żyć

Kolejnym zagadnieniem, które należy uwzględnić będąc seniorem, jest „Pudełko Życia”. To zebrane najważniejsze informacje dotyczące przyjmowania leków, dawkowania, przebytych operacji i zabiegów, substancji uczulających oraz kogo należy zawiadomić w razie potrzeby. Informacje powinny być aktualne i znajdować się w widocznym miejscu w domu każdego seniora. Zadbajmy o to aby nasi rodzice, dziadkowie mieli takie pudełko. Pomóżmy im je zorganizować, skompletować.

Potrzebny jest dialog

Dane wskazują że liczba seniorów wzrasta. Wzrastają również potrzeby organizacyjne, pieniężne czy logistyczne, które usprawniają działania dla seniorów. Pomocne okazują się działania między pokoleniami. Młodzież chętnie współpracuje z osobami starszymi, gdy tylko wiedzą, że jest jakiś problem. Rok 2020 okazał się szczególny. Wytyczał nowe zadania i nowe cele. My seniorzy chętnie pomożemy w określaniu i realizacji działań. Jeśli zechcecie nas wysłuchać.

Lucyna GrabowskaPodobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Biuro dla senatora wynajmowane od radnego – męża pracownicy biura

Prawo nie pozwala zatrudniać w biurze poselskim lub senatorskim członków rodziny parlamentarzysty. Natomiast nie zabrania wynajmować lokalu na biuro od kolegów partyjnych i zatrudniania w biurze ich małżonków. Na taki przypadek trafiliśmy w Łukowie. W tym…
czytaj dalej
Szkoła, fot. Pixabay

Mieszkanie na wsi, szkoła w mieście. Znaczna liczba uczniów lubelskich podstawówek nie mieszka w Lublinie.

Spośród sześciu gmin otaczających Lublin prawie 2600 dzieci uczęszcza do szkół podstawowych znajdujących się w Lublinie (w Konopnicy to ponad 46% wszystkich dzieci w wieku szkolnym). Ościenne gminy tracą na tym setki tysięcy złotych subwencji oświatowej.…
czytaj dalej
Przedszkole Berylowa

W przedszkolach na Węglinie Południowym brakło miejsca dla 155 dzieci

Wiemy już, ile dzieci nie zostało przyjętych do przedszkoli w dzielnicy Węglin Południowy w pierwszym etapie rekrutacji. Brakło miejsca dla 155 dzieci. W kolejnych latach problem z dostępnością miejsc może się jeszcze pogłębiać. Jak dowiedzieliśmy się…
czytaj dalej