Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Posłowie milczą na co wydają 180 tys. zł rocznieWspieram Jawny Lublin:
PLN
Fot. I, Kpalion, (CC BY-SA 3.0)

Posłowie na prowadzenie biur poselskich otrzymują ponad 15 tys. zł. miesięcznie Postanowiliśmy dowiedzieć się na co wydają te pieniądze. Nie udało się. W tym temacie, wśród posłów istnieje porozumienie ponad podziałami. Odpowiedzi udzieliła nam jedynie posłanka Polski 2050 Joanna Mucha i… Jacek Sasin.

Na co posłowie przeznaczają ryczałt?

Przede wszystkim na wynagrodzenia pracowników biura poselskiego. Ci muszą być zatrudnieni na umowę o pracę. W dalszej kolejności ryczałt wydają na kilometrówki – koszty przejazdów posła samochodem, nie więcej niż jednak niż 3500 km miesięcznie. Warto pamiętać, że posłowie mają zagwarantowane bezpłatne przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przeloty w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji miejskiej. Na co jeszcze idzie ryczałt? Na m.in. czynsz i opłaty biurowe i media, wynajmowanie sal na spotkania z wyborcami, materiały biurowe, kwiaty i nagrody, zakup i konserwację sprzętu czy ostatecznie na ekspertyzy i opinie sporządzane bezpośrednio u ekspertów oraz tłumaczenia. Warto wspomnieć, że posłom na urządzenie i remont biura poselskiego przysługuje 11 tys. zł, chyba, że zasiadają drugą kadencję – wtedy tylko 6,5 tys. zł.

Posłowie i posłanki Lubelszczyzny

Postanowiliśmy zapytać 27 posłów i posłanki z całej Lubelszczyzny na co wydali swój ryczałt. Sprawozdanie z wydatków do końca stycznia musieli przekazać do Kancelarii Sejmu. Wydawało się, że z odpowiedzią nie będzie najmniejszego problemu.

Był. Na nasz wniosek, wysłany mailem odpowiedziało tylko dwoje!

Po 3 dniach otrzymaliśmy telefon z biura poselskiego Joanny Muchy (Polska 2050) – Przepraszam, przegapiłem maila, czy nie za późno na przesłanie sprawozdania? – pytał nas Sławomir Jawor, asystent posłanki. Po chwili na mailu mieliśmy pierwsze sprawozdanie. Jak się okazało – ostatnie. Jednak nie była to jedyna odpowiedź na naszego maila. Po 9 dniach otrzymaliśmy ją także z biura poselskiego Jacka Sasina (Prawo i Sprawiedliwość). – Sprawozdania są dostępne w kancelarii Sejmu. Proszę wystąpić bezpośrednio tam – odpowiedział nam Kamil Paszkowski, pracownik biura poselskiego.

Kancelaria Sejmu ma, ale nie da

Choć Kancelaria Sejmu już dawno otrzymała sprawozdania, to próżno ich szukać na stronie Sejmu. Gdy poprosiliśmy o ich udostępnienie, otrzymaliśmy odpowiedź, że:

Po przekazaniu przez posłów sprawozdań, Kancelaria Sejmu sporządza ich zestawienie i przedstawia je Prezydium Sejmu oraz Komisji Regulaminowej Spraw Poselskich i Immunitetowych. Po przyjęciu sprawozdań przez ww. organy zostaną one podane do publicznej wiadomości i opublikowane  w Systemie Informacyjnym Sejmu na stronie www.sejm.gov.pl w zakładce Posłowie, na podstronie każdego posła.

Zasady udostępniania informacji publicznych przez Sejm określone są w Regulaminie Sejmu, jednak odwołują się do Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Te nie nie przewidują możliwości ukrywania informacji publicznych do czasu ich opublikowania na stronie Sejmu. Z tego powodu byliśmy zmuszeni złożyć skargę na bezczynność do sądu. Mamy nadzieję, że zanim zostanie rozpatrzona sprawozdania będą już dostępne na stronie Sejmu. Niestety pokazuje to, że Polska stoi na bakier z jawnością od najwyższych szczebli władzy.

Zastanawia nas po co posłom biura poselskie, skoro większość z nich nie odpisuje nawet na maila. Posłance Joannie Musze gratulujemy jawności.

Na co Joanna Mucha wydała ryczałt na biuro?

  • 122 tys. zł wydała na zatrudnienie dwojga pracowników (średnio ok. 4,5 tys. zł na osobę kosztów pracodawcy, co na rękę daję ok. 2,7 tys. zł)
  • 20 tys. zł na przejazdy (ok. 24 tys. km, średnio 1,8 tys. km miesięcznie)
  • 20 tys. zł na biuro (cztery biura: w Lublinie na ul. Lubartowskiej 74A lok. 29, w Lubartowie i Łukowie – wspólnie z posłem Michałem Krawczykiem oraz w Puławach – wspólnie z posłami Krawczykiem i Martą Wcisło)
  • 14 tys. zł na korespondencję i ogłoszenia
  • 12 tys. zł na zakup materiałów biurowych i prasy
Sprawozdanie-z-wydatkowania-kwoty-ryczaltu-przeznaczonego-na-prowadzenie-biura-poselskiego-2021


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

„Smart Ławka” wyłączona z użycia. Jaki był powód?

We wtorek rano otrzymaliśmy sygnał, że ławka solarna znajdująca się przy Moście Kultury jest oklejona taśmą. Byliśmy na miejscu, aby potwierdzić zdarzenie. Faktycznie ławka wraz z koszem zostały oklejone taśmą zabezpieczającą. W środę rano wysłaliśmy pytanie…
czytaj dalej
Motor Lublin

Duża podwyżka w miejskiej spółce. Między 14 a 20 tysięcy „na rękę”

Na początku czerwca odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki Motor Lublin SA. Zatwierdzono sprawozdanie finansowe za 2020 rok, udzielono absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej a także podjęto uchwałę dotyczącą... podwyżki wynagrodzenia dla prezesa klubu. Na…
czytaj dalej

Dąb z ul. Perłowej – dotarliśmy do ekspertyzy

Gdy jeden z lubelskich dębów zdobył drugie miejsce w konkursie na drzewo roku inny został ścięty. Mieszkańcom nie udało się powstrzymać jego wycinki. Opinię publiczną oburzyło, że wg ekspertyzy drzewo zachowało tylko 1% żywotności, choć było…
czytaj dalej