Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Pracownicy Centrum Kultury poznali już nowego dyrektora. Ratusz nic o tym nie wie.Wspieram Jawny Lublin:
PLN
Centrum Kultury

Jeszcze nie odszedł obecny dyrektor Centrum Kultury Aleksander Szpecht a pracownikom już został przedstawiony jego następca. Ratusz nic o tym nie wie, a pracownicy są skonsternowani.

Na zeszłotygodniowym spotkaniu pracowników Centrum Kultury dyrektor Aleksander Szpecht potwierdził, że pożegna się z CK 27 sierpnia. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest on już w wieku emerytalnym. Jego odejście było zapowiadane od dłuższego czasu. Odchodzący dyrektor obwieścił kto będzie jego zastępcą. Ma nim zostać obecny Zastępca Dyrektora ds. Artystyczno-Programowych Rafał Koziński. – Sprawa została uzgodniona z prezydentem. To wzorcowa sytuacja, gdy stanowisko dyrektora obejmuje przygotowany do tego zastępca – powiedział Aleksander Szpecht. Jego zdaniem konkurs w takiej sytuacji jest zbędny, a dyrektorami z konkursu często zostają osoby z przypadku i na krótko. Dyrektor marzy by schedę po nim przejął ktoś kto jest związany z Centrum Kultury, kto będzie będzie lojalny instytucji. Ktoś kto będzie kontynuował jego dzieło (Szpecht jest z CK związany od początku działalności, to jemu zawdzięczamy jego powstanie i sukces). Takim kandydatem ma być Koziński.

Nowy dyrektor zapowiedział też już pierwsze zmiany: jego obecne stanowisko pozostanie nieobsadzone. W zamian powstanie Rada Artystyczno-Programowa (nie będzie to jednak obligatoryjna Rada Programowa a dodatkowe ciało). Nowy dyrektor nie wyobraża sobie też utraty takiego eksperta jakim jest obecny dyrektor. Przewiduje dla niego posadę doradcy. Udało nam się też poznać wizję Rafała Kozińskiego: CK to instytucja, która kontynuuje obecne działania, stawia na muzykę (planowane jest utworzenie klubu muzycznego w podziemiach) i edukację kulturalną dzieci i młodzieży. Nowa wizja ma być tworzona demokratycznie, we współpracy z poszczególnymi pionami CK. Przed podpisaniem umowy o zarządzanie instytucją kultury, nowy dyrektor musi przedstawić program jej działania.

Kłopotliwa nominacja?

Niektórzy pracownicy obawiają się nominacji Kozińskiego z wielu powodów. Po pierwsze obawiają się, że nowy dyrektor wybrany bez konkursu zabetonuje się na posadzie niczym jego poprzednik (Szpecht jest dyrektorem od 1991 roku). Po drugie Koziński ma być konfliktowy i wulgarny. Po trzecie pracownicy zarzucają mu zawłaszczanie cudzych pomysłów. Po czwarte: woleliby, żeby nowy dyrektor został wybrany w konkurencyjnym naborze a nie po znajomości. Zarzut ten odpiera Szpecht, mówiąc, iż Rafał Koziński został wybrany na Zastępcę celowo, by przygotować się na przejęcie CK. – O zmianie następcy można było myśleć rok temu, ale nie dziś. Sam nigdy nie otrzymywałem skarg na swojego zastępcę – mówi dyrektor CK.

Tymczasem artyści i mieszkańcy zbierają podpisy pod listem otwartym o konkursy na stanowiska dyrektorskie we wszystkich lubelskich instytucjach kultury. Na ten moment pod listem podpisało się 77 osób. Jego treść publikujemy na końcu artykułu.

Falstart?

Tymczasem lubelski Ratusz zaprzecza jakoby został już wybrany nowy dyrektor. – W tej sprawie nie zapadły żadne formalne decyzje – ani co do trybu wyboru nowego dyrektora jednostki, ani co do wskazania konkretnej osoby na to stanowisko – informuje nas Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Czyżby falstart? Pracownicy obawiają się, że wszystko jest już dograne a obecny dyrektorski tandem tylko utwierdza ich w tym przekonaniu. Potwierdzili to w rozmowie ze mną. Co ważne Prezydent nie musi ogłaszać konkursu na dyrektora Centrum Kultury. Nie ma takiego obowiązku. Konkursy powinny być zaś ogłoszone na inny dyrektorski stołek w lubelskiej kulturze: w Galerii Labirynt.


Treść listu otwartego

LIST-OTWARTY


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz