Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Prezydent ma „Plan dla Dzielnic”. Na co pójdzie milion złotych?Wspieram Jawny Lublin:
PLN
Konferencja prasowa rozpoczynająca program Plan dla Dzielnic

W budżecie miasta Lublin na 2022 prezydent zabezpieczył 1 mln zł na rezerwę celową z przeznaczeniem na realizację projektu „Plan dla Dzielnic”. Na czym ma polegać ten projekt i na co zostanie wydany milion złotych? Sprawdziliśmy.

Jak możemy przeczytać na stornie internetowej lubelskiego urzędu miasta, w najbliższym czasie Miasto (urząd) wspólnie z mieszkańcami, Radami Dzielnic oraz lokalnymi działaczami i liderami opinii przeanalizuje każdą z dzielnic, by określić plany dalszego ich rozwoju z uwzględnieniem zmian demograficznych, komunikacyjnych i infrastrukturalnych, jakie zaszły w ostatnich latach. Szukając nowych pomysłów i doskonaląc dotychczasowe rozwiązania, Miasto chce w perspektywie najbliższych lat sukcesywnie rozwijać lubelskie dzielnice tak, by jak najpełniej odpowiadały potrzebom mieszkańców.

– Przy przygotowaniu projektu budżetu na 2022 rok, podobnie jak w latach poprzednich, wzięto pod uwagę uczestnictwo mieszkańców w życiu publicznym. W ramach rezerwy celowej w budżecie miasta Lublin na 2022 r w rozdz. 75818 zostały zapewnione środki finansowe między innymi na realizację „Planu dla Dzielnic” – wyjaśnia Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Należy mieć tu na uwadze potrzeby zgłaszane przez mieszkańców w ramach spotkań z Prezydentem Miasta Lublin.

Sekretarz miasta zauważa, że założeniem cyklu spotkań: „Plan dla Dzielnic” jest dyskusja o kierunkach rozwoju lubelskich dzielnic w celu wypracowania Planów dla Dzielnic – opisu priorytetów rozwojowych w perspektywie najbliższych lat, dla każdej z lubelskich dzielnic.

Na co ten milion złotych?

Zapytaliśmy, na co zostaną wydatkowane pieniądze, zarezerwowane w budżecie miasta na realizację „Planu dla Dzielnic”.

– Środki, o których mowa wyżej, zostaną przeznaczone na wykonanie między innymi drobnych, napraw, usprawnień i remontów, które będą lub są już zgłaszane w trakcie tych spotkań – opowiada Wojewódzki.

Sekretarz miasta zwraca przy tym uwagę, że nie należy omawianego przedsięwzięcia („projektu”) traktować w kontekście działania finansowanego ze środków zewnętrznych, z osobnym budżetem i harmonogramem.

Plan Rozwoju Dzielnic był planowany już osiem lat temu

Podobne narzędzie, pod nazwą „Plany Rozwoju Dzielnic” zostało zapisane w strategii rozwoju Lublina na lata 2013-2020. Wówczas w strategii zapisano:

Strategia rozwoju Lublina 2013-2020 (s. 217):

To narzędzie analogiczne do Planu Rozwoju Miasta (PRM), ale dotyczące zadań drobnej skali, których realizacja następuje przez wykorzystanie środków finansowych wydzielonych w budżecie i przypisanych do dyspozycji Rad Dzielnic. Po wprowadzeniu systemu Rady Dzielnic będą mogły przeznaczać środki jedynie na zadania, dla których Rady przyjęły stosowne uchwały i przedłożyły „Kartę Projektu” zawierające opis projektu według ogólnie obowiązującego wzoru oraz które zostały pozytywnie ocenione przez odpowiedni wydział merytoryczny Urzędu Miasta i znalazły się w powszechnie dostępnym przez przeglądarkę internetową systemie [www.plany.lublin.eu].

Choć czas realizacji tamtej strategii dobiega końca, zapowiadana strona nie istnieje, a nad samymi planami pracowano w niektórych dzielnicach (np. Wrotkowie), ale nigdzie ich nie wdrożono.

fot. w nagłówku: lublin.eu


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz