Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Prezydent sprzeda udziały w Motorze?Wspieram Jawny Lublin:
PLN
Zbigniew Jakubas (fot. Wikipedia)

Motor Lublin zaczął szósty sezon z kolei w III lidze. Cel sportowy na ten sezon jest niezmienny – awans. Od kilku miesięcy w klubie (po raz kolejny) trwały roszady. Zatrudniono nowy sztab szkoleniowy (dwóch trenerów) i piłkarzy (jedenastu), zmieniono też prezesa i powołano członka zarządu.

Tymczasem w internecie pojawiły się plotki o sprzedaży udziałów spółki. Miałyby trafić w prywatne ręce.

Znalezienie nowych akcjonariuszy zadaniem zarządu

Nowy sezon klub rozpoczął z nowym zarządem. Leszka Bartnickiego zastąpił Paweł Majka (dotychczas dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego oraz przewodniczący rady nadzorczej Motoru).

Nowy prezes w wywiadzie dla Kuriera Lubelskiego powiedział, że – ważnym aspektem jest zachowanie płynności finansowej klubu, w tym celu istotne jest pozyskanie nowych sponsorów oraz nowych akcjonariuszy. Czy mówiąc o nowych akcjonariuszach, prezes miał na myśli sprzedaż większości udziałów w spółce?

Internetowe radio Weszlo.fm kilka dni temu poinformowało o przejęciu klubu. Zdaniem dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego już doszło do przejęcie klubu. Jednak w ratuszu nie potwierdzają tych informacji.

Motor na celowniku polskiego miliardera?

Osobą, która miałaby być zainteresowana kupnem udziałów jest Zbigniew Jakubas. To pochodzący z Lublina miliarder (osiemnasty na liście najbogatszych Polaków), prezes spółki Multico. Już kilka lat temu mówiło się o jego chęci przejęcia klubu. Teraz temat powrócił.

– Pan Prezes nie komentuje poniższych doniesień – poinformowała nas asystentka prezesa zarządu spółki.

Czy miasto może sprzedać udziały w Motorze?

Sprzedaż udziałów w miejskiej spółce jest możliwa. Procedura sprzedaży musi jednak spełniać kreyteria określone w uchwale nr 190/XIII/2007 Rady Miasta Lublin z dnia 25 października 2007 r. w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów lub akcji spółek handlowych przez Prezydenta Miasta Lublin.

Udziały miasto może sprzedać w jednej z pięciu dopuszczalnych form:

  • oferta ogłoszona publicznie,
  • przetarg publiczny,
  • rokowania podjęte na podstawie publicznegozaproszenia,
  • przyjęcia oferty w odpowiedzi na wezwanie na podst. ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
  • aukcji ogłoszonej publicznie.

Ponadto sprzedaż udziałów wymaga formalnej zgody rady miasta, wyrazonej w głosowaniu podczas sesji.

Miliony dla klubu z kasy mieszkańców Lublina

Od 2014 roku z budżetu miasta bezpośrednio do kasy klubu (poprzez dokapitalizowanie) wpłynęło 11,45 mln zł. Nowy inwestor z pewnością byłby odciążeniem w finansowaniu klubu dla budżetu miasta.

Emisja akcji wśród kibiców rozproszy akcjonariat

Rok temu Fundacja Wolności zgłosiła propozycję, aby kolejną emisję akcji Motoru sfinansować nie z budżetu miasta, ale przeprowadzić otwartą emisję udziałów dla wszystkich zainteresowanych (https://fundacjawolnosci.org/akcje-motoru-dla-kibicow-nie-z-budzetu-miasta-wniosek-do-prezydenta/). – Proponujemy emisję 1000 akcji o wartości 500 zł każda. Jesteśmy przekonani, że w Lublinie znajdzie się tysiąc osób chętnych na zakup akcji – pisała fundacja.

Wniosek nie uzyskał uznania urzędników. Wskazano, że rozproszenie akcjonariatu sprawi, że zwoływanie Walnych Zgromadzeń będzie bardzo kosztowne. – (…) Miasto Lublin, działając jako większościowy akcjonariusz Motoru Lublin i biorąc odpowiedzialność za zachowanie płynności finansowej Spółki, nie powinno zrezygnować z podwyższeń kapitału, nie mając pewności zapewnienia Spółce finansowania w inny sposób – pisał Łukasz Mazur, ówczesny kierownik referatu ds. nadzoru właścicielskiego i przekształceń własnościowych.

Tak źle jeszcze nie było

Klub rozpoczął sezon od przegranej i dwóch remisów. Dziennikarze sportowi i statystycy zwracają uwagę, że w ciągu poprzednich pięciu sezonów Motor tak źle jeszcze nigdy nie rozpoczynał sezonu.

Po siedmiu rozegranych meczach Motor ma 10 punktów i zajmuje 12 pozycję w lidze. Do lidera traci 9 punktów. Ma jednak jeden zaległy mecz do rozegrania.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Tężnie w Budżecie Obywatelskim są ok, jeśli zgłosi je były zastępca prezydenta

W tegorocznym Budżecie Obywatelskim ponownie mogliśmy głosować na projekt utworzenia tężni solankowej w Lublinie. Rok temu projekt został przez urzędników oceniony negatywnie i nie można było na niego głosować. Czy autorstwo ma wpływ na ocenę projektu?…
czytaj dalej

Dzieci rodzą się mądre, a później…

… a później idą do szkoły – głosi sarkastyczne powiedzenie nauczycieli. Szkoła wymaga zmian, kolejni ministrowie wprowadzają reformy, które jednak niewiele w istocie zmieniają. Może czas, by za szkołę wzięli się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Może…
czytaj dalej

Nieprawidłowości w realizacji nasadzeń z Budżetu Obywatelskiego?

W decydującą fazę wchodzi realizacja projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy". Wpłynęły do nas informacje o możliwych nieprawidłowościach przy wyborze lokalizacji... (więcej…)
czytaj dalej

Dodaj komentarz