Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Prezydent znowu powiększył skład Komisji Rozwiązywania Problemów AlkoholowychWspieram Jawny Lublin:
PLN
Wydział Zdrowia

Prezydent Krzysztof Żuk powiększył o jedną osobę skład Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Obecnie liczy ona już 27 osób. Wśród nich jest aż 9 obecnych lub byłych radnych.

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych to organ doradczy Prezydenta miasta. Jej celem jest m. in. opiniowanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, kontrola punktów sprzedaży alkoholu, podjęcie decyzji o wysłaniu na przymusowe leczenie odwykowe.

W październiku do składu komisji prezydent powołał Agnieszką Hołdę, strażniczkę miejską.

Dlaczego prezydent znowu zwiększył liczebność komisji? – Potrzeba zwiększenia składu osobowego Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (dalej: Komisja) wynika ze zwiększającej się skali problemów uzależnień, zwłaszcza w czasie istniejącej pandemii – wyjaśnia Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta.

Prezydent ma dużą samodzielność w ustalaniu liczebności komisji. – Powoływanie członków Komisji stanowi wyłączną prerogatywę Prezydenta Miasta. W skład Komisji wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Zarządzeniem nr 35/10/2021 Prezydenta Miasta Lublin z dnia 15 października 2021 r. powołana została do Komisji osoba, która posiada wiedzę specjalistyczną i doświadczenie zawodowe w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu – przypomina sekretarz. Czyli w jej składzie może się znaleźć każdy, kto ukończy jakiekolwiek szkolenie w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych liczy 27 osób

Po ostatnich zmianach, w skład Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie wchodzą:

1) Piotr Dreher – Przewodniczący (b. radny Rady Miasta);
2) Jadwiga Mach – Wiceprzewodnicząca (radna Rady Miasta);
3) Halina Balak;
4) Jacek Bednarczyk (b. radny Rady Miasta) ;
5) Brygida Boruch;
6) Elżbieta Dados (radna Rady Miasta) ;
7) Sylwia Dreher;
8) Maria Dura;
9) Ewa Gawryszuk-Błach;
10) Agnieszka Hołda;
11) Marek Jakubowski (b. radny Rady Miasta);
12) Zbigniew Jurkowski (radny Rady Miasta);
13) Józef Tomasz Kaźmierczak;
14) Tomasz Kulig;
15) Teodozja Lenartowicz;
16) Tomasz Leszcz;
17) Krzysztof Leszczyński;
18) Monika Orzechowska (radna Rady Miasta) ;
19) Marcin Pogorzałek (b. radny Rady Miasta) ;
20) Jacek Sławiński:
21) Małgorzata Suchanowska (radna Rady Miasta) ;
22) Arkadiusz Szczepański;
23) Bogusława Urbaniuk;
24) Katarzyna Więcek;
25) Małgorzata Widomska;
26) Marcin Wójtowicz,
27) Grażyna Bielecka.

Jedyny wpływ na komisję, jaki ma Rada Miasta, to coroczne głosowanie w sprawie wysokości wynagrodzeń, wypłacanych jej członkom. W ub. roku radni ustalili, że członkowie komisji będą dostawać wypłatę za każde posiedzenie, w którym uczestniczą (tak tez było w poprzednich latach). Jest to kwota 280 zł (im więcej posiedzeń w miesiącu, tym wyższe wynagrodzenie). Zgodnie z budżetem miasta, koszty związane z funkcjonowaniem komisji w tym roku mają wynieść 776 tys. zł.

W innych miastach jest mniej i taniej

W 2019 roku prezydent miasta Kielce zmniejszył liczebność tamtejszej komisji z 15 do 10 osób (w ub. roku na wynagrodzenia jej członków przeznaczono 134 tys. zł). W Białymstoku komisja liczy 18 członków. W Rzeszowie komisja radzi sobie w 12-osobowym składzie.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Lublin 2030: zieleń wygrała z drogami

W trakcie debaty dot. zieleni i zrównoważonej urbanistyki najwięcej emocji wzbudziło nawiązanie do studium Lublina. Paneliści rozmawiali o zieleni i przyszłym zagospodarowaniu Lublina. Wśród poruszonych tematów zabrakło m.in. rozmów dot. 1/5 corocznego budżetu miasta, czyli dróg…
czytaj dalej

Lublin wciąż się wyludnia

W ciągu pięciu lat z ksiąg meldunkowych lubelskiego urzędu miasta ubyło prawie dziewięć tysięcy osób. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła proces wyludniania się naszego miasta. Tylko do października tego roku bilans meldunkowy wynosi prawie dwa i pół…
czytaj dalej

Przychodzi agent CBA do prezydenta

Gdzie lubelscy przedsiębiorcy z branży architektoniczno-deweloperskiej spotykali się z agentem CBA udającym biznesmena zainteresowanego wybudowaniem pierwszego w mieście drapacza chmur? Kto mógł wejść „z ulicy” do prezydenta Lublina? Jak wyglądało spotkanie biznesmenów i agenta z Krzysztofem…
czytaj dalej

Dodaj komentarz