Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Przemyt bursztynu do PolskiWspieram Jawny Lublin:
PLN
bursztyn

Cena bursztynu wynosi od kilkuset złotych za kilogram małych kamyczków, do nawet 20 tys. zł za kilogram w przypadku dużych kamieni. Jego zasoby są ograniczone, a rosnący popyt sprawia, że wartość bursztynu stale rośnie.

Jak wygląda sytuacja z przemytem bursztynu zza naszej wschodniej granicy? Czy zjawisko narasta czy maleje? Co się dzieje z zatrzymanym bursztynem? Postanowiliśmy zbadać tę sprawę.

Coraz mniej bursztynu zatrzymywanego na granicy. Czy przemyt spada?

– W ostatnich latach nastąpił spadek zatrzymań przemycanego bursztynu. Należy podkreślić, że przywóz do Polski bursztynu nie podlega ograniczeniom (przywóz nie jest zakazany ani nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia). Przywóz bursztynu należy jednak, jak przywóz każdego innego towaru, zgłosić organowi celnemu w celu uiszczenia należności celno-podatkowych. Nielegalny przywóz bursztynu, czyli bez jego przedstawienia organowi celnemu lub zgłoszenia celnego na granicy, stanowi zgodnie z Kodeksem karnym – skarbowym tzw. przemyt celny – informuje Wydział Prasowy Krajowej Administracji Skarbowej.

Poniżej dane dotyczące zatrzymań przemycanego bursztynu za lata 2018-2020 (na polskiej granicy):

RokLiczba zatrzymań bursztynuIlość w kg
2018991236
2019771049
202017249

Wobec bursztynu pochodzącego z przemytu sąd orzeka przepadek na rzecz Skarbu Państwa. Bursztyn jest następnie sprzedawany w drodze licytacji publicznej lub ogłoszeń.

Przemyt bursztynu z perspektywy Ukrainy

Drugie tyle bursztynu (1,3 tony w latach 2019-2020) zatrzymała Państwowa Straż Graniczna Ukrainy u osób, próbujących go wywieźć poza granice kraju naszych wschodnich sąsiadów.

O problemie przemytu bursztynu napisał niedawno portal Syla Pravdy (link). Redaktorka Maya Golub zwraca uwagę na przypadki przemytu bursztynu oraz niedawną zmianę prawodawstwa.

Aby zniechęcić potencjalnych przemytników, niespełna dwa lata temu zmieniono prawo na Ukrainie. Przemyt bursztynu jest teraz traktowany jak przestępstwo karne. Podlega karze od grzywny do kilku lat więzienia. Czy to wystarczy aby powstrzymać nielegalny przewóz bursztynu przez granicę?

fot. Pixabay


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Kto kupił działki z bonifikatą? Znamy raport. Na liście jest Lublin.

Kościoły i związki wyznaniowe mają prawo do kupna publicznych działek z bonifikatą. Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw Społecznych i Historycznych obuplikowało raport dotyczący zbywania przez powiaty nieruchomości na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Są w nim też działki…
czytaj dalej

Prezes miejskiej spółki bronił się przed ujawnieniem umowy. Powód – zawarł ją zanim miał do tego prawo.

Miejska spółka dopiero po wyroku sądu udostępniła treść umowy, z której wynika, że prezes spółki poświadczył nieprawdę zawierając umowę na powieszenie baneru reklamowego. Wskazał tam, że spółka dzierżawi miejską nieruchomość, choć takie prawo uzyskała dopiero dzień…
czytaj dalej

„Niespodziewana” zmiana Komendanta Wojewódzkiego OHP

Piotr Gawryszczak z powrotem jest Wojewódzkim Komendantem OHP. Miejski radny PiS stanowisko zajmował od stycznia 2016 roku (choć z OHP jest związany od ponad 13 lat) do stycznia 2021. Komendantem został zaraz po wygranych wyborach przez…
czytaj dalej

Dodaj komentarz