Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Realizacja obietnic przedwyborczych Krzysztofa Żuka po pierwszym roku kadencjiWspieram Jawny Lublin:
PLN
Zdjęcie pochodzi od Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztof Żuk

W 2018 roku, starający się o reelekcję Krzysztof Żuk złożył mieszkańcom Lublina obietnice wyborcze. Naliczyliśmy ich aż 112 (z programu wyborczego, konferencji prasowych, ogłaszanych w internecie oraz podczas spotkań z mieszkańcami). Obietnice zostały podzielono na 4 filary: metropolia Lublin, zielone i ekologiczne miasto, miasto wszystkich mieszkańców, praca i nowoczesna gospodarka. Po pierwszym pełnym roku kalendarzowym III kadencji Krzysztofa Żuka, sprawdzamy na jakim etapie jest realizacja tych obietnic.

Zrealizowane w pierwszym roku kadencji

Na ten moment jako zrealizowane zakwalifikowaliśmy 4 obietnice. Prezydent obiecał nowe siłownie na świeżym powietrzu. W 2019 roku powstało ich co najmniej osiem. Po drugie, całość zarządzania zielenią trafiła w ręce Miejskiego Architekta Zieleni. Po trzecie ukończono rozbudowę terminala odlotów na lotnisku w Świdniku. Za spełnioną uznaliśmy także obietnicę dot. organizacji imprez sportowych o najwyższej randze. W 2019 roku w Lublinie odbyły się m. in. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce, Akademickie Mistrzostwa w Pływaniu czy Mistrzostwa Świata U20 w piłce nożnej. Choć obiecywane przez Krzysztofa Żuka Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkiej Atletyce w 2022 roku ostatecznie nie odbędą się w Lublinie, to w 2020 roku w Lublinie ma się odbyć finał Pucharu Polski w piłce nożnej.

Co jest w trakcie realizacji?

Obietnic w trakcie realizacji jest 38. W ramach filaru Metropolia Lublin są to m. in. bogaty program budowy, przebudowy, remontów i remontów ulic – od tych osiedlowych, po najważniejsze trasy drogowe, budowa dworca metropolitalnego, zakup nowego taboru komunikacji miejskiej, tworzenie nowych węzłów przesiadkowych i przygotowania do wdrożenia Lubelskiej Karty Mieszkańca.

Realizując wizję zielonego i ekologicznego miasta rozbudowywana jest kanalizacja i wodociągi, zwiększone dotacje na wymianę źródła ogrzewania, realizowane działania związane z zielenią – od budowy parków, przez budowę skwerów po rewitalizację Bystrzycy.

Miasto wszystkich mieszkańców to m. in. termomodernizacja obiektów oświatowych, zwiększenie rezerwy dla rad dzielnic, modernizowane obiekty sportowe przy szkołach czy coroczne dotacje na modernizację zasobu komunalnego gminy.

W zakresie pracy i nowoczesnej gospodarki wzrastała liczba osób zatrudnionych w sektorach BPO, SSC*, IT – w ciągu 2019 roku przybyło ok. 700 nowych miejsc pracy z obiecanych 5 000.

Czego nie udało się (jeszcze) zrobić?

W chwili obecnej 47 obietnic jest niezrealizowanych. Większości z nich jeszcze nie zaczęto realizować. W tym te, na które najbardziej czekają mieszkańcy Lublin: większe środki na budżet obywatelski (te ostatnio zostały obniżone), odnowa podzamcza, przyjazny Zalew Zemborzycki (choć są tam realizowane działania, to do realizacji wybrali je mieszkańcy Lublina w ramach budżetu obywatelskiego), plany zagospodarowania przestrzennego i biuro obsługi mieszkańców dla Abramowic, Głuska i Zemborzyc.

Wśród obietnic niezrealizowanych są też takie, których już nie uda się zrealizować. Wszystkie dotyczą rowerzystów. Chodzi m. in. o uwzględnienie rowerów elektrycznych w przetargu na nowy system roweru miejskiego w 2019 roku (przetargu nie ogłoszono w 2019 roku, a obecnie wycofano się z pomysłu wdrożenia rowerów elektrycznych – byłyby zbyt drogie), czy rozpoczęcie budowy najważniejszych połączeń rowerowych w 2019 roku.

Obietnice niezweryfikowane

Nie udało nam się zweryfikować stanu realizacji 22 obietnic. W większości wypadków oznaczało to, że nie znaleźliśmy żadnej informacji na ten temat. Pośród tych obietnic znalazły się m. in. wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz remonty chodników we wszystkich dzielnicach, powołanie przez miasto Centrum Przemysłu 4.0 służące wdrażaniu technologii automatycznych i zrobotyzowanych do różnych sektorów przemysłu, dom seniora na Sławinku czy Centrum Profilaktyki Zdrowotnej dla Seniorów.

Podsumowanie

Po pierwszym pełnym roku obecnej kadencji prezydent Krzysztof Żuk może pochwalić się 4 zrealizowanymi obietnicami, 38 w trakcie realizacji i 48 niezrealizowanymi. 22 nie udało nam się zweryfikować. Teoretycznie przed prezydentem jeszcze ponad trzy i pół roku rządzenia. Pozostaje nam jedynie życzyć osiągnięcia wyniku lepszego niż w poprzedniej kadencji 😉

Szczegółowe informacje o obietnicach i ich stopniu realizacji znajdują się na stronie www.kontraktdlalublina.pl


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Lublin najbardziej zielonym miastem. Czy jest się z czego cieszyć? (felieton)

Władze miasta pękają z dumy, bo wbrew utyskiwaniom aktywistów Lublin został uznany za najbardziej zielone miasto. Skąd wziął się ten tytuł i czy jest się z czego cieszyć? (więcej…)
czytaj dalej

Samorządy „oszczędziły” na pandemii

Pandemia to nie tylko dodatkowe wydatki na środki bezpieczeństwa, czy pracownicy urzędów w kwarantannie. Samorządy w trakcie pandemii musiały ciąć wydatki, ale też niespodziewanie… oszczędzały. Fundacja Wolności przebadała kondycję 10 lubelskich samorządów w związku z COVID-19.…
czytaj dalej

Znaczny spadek liczby osób przekazujących 1% podatku

Z terenu działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w tym roku około 8 tysięcy podatników mniej niż rok wcześniej zdecydowało się przekazać swój 1% wybranym organizacjom pożytku publicznego. Ci, którzy nie wskazali żadnej organizacji, tych cały…
czytaj dalej