Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

1% podatku zostaw w Lublinie

Tylko ok. 72% mieszkańców Lublina przekazuje 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Jeśli nie wskażemy żadnej organizacji w swoim formularzu PIT, pieniądze trafią do budżetu państwa.

W zeszłym roku mieszkańcy Lublina przekazali ok. 9 mln zł z tytułu 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego (OPP). Ale organizacje z Lublina otrzymały tylko 7,4 mln zł. Gdyby wszyscy mieszkańcy Lublina przekazywali 1% podatku organizacjom z Lublina, w zeszłym roku trafiłoby do nich nawet 13,8 mln zł.

OPP z Lublina

W Lublinie jest 155 organizacji pożytku publicznego upoważnionych do zbierania 1% podatku. W zeszłym roku podatnicy przekazali im 7,4 mln zł. Najwięcej pieniędzy otrzymały:

  1. Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia – 3 146 tys. zł,
  2. Hospicjum Dobrego Samarytanina – 597 tys. zł,
  3. Fundacja Fuga Mundi – 434 tys. zł,
  4. Stowarzyszenie Młodych Naukowców – 266 tys. zł,
  5. Fundacja Oswoić Los – 243 tys. zł,
  6. Fundacja imienia Leszka Podkańskiego – 203 tys. zł,
  7. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział w Lublinie – 185 tys. zł,
  8. Fundacja Godne Życie – 185 tys. zł,
  9. Fundacja Wolność od Religii – 158 tys. zł,
  10. Caritas Archidiecezji Lubelskiej 146 tys. zł.

Pierwsza „piątka” otrzymała prawie 2/3 a pierwsza dziesiątka ponad 3/4 wszystkich pieniędzy z 1 procenta podatku dla lubelskich OPP. Zobacz pełen wykaz organizacji.

Podstawą reputacja

Wśród organizacji pozarządowych z Lublina, które w ostatnich latach zanotowały największy wzrost wpłat z 1% podatku, jest Fundacja Wolności. W dwa lata kwota, jaką przekazali jej podatnicy wzrosła aż sześciokrotnie!

Było to możliwe, dzięki zaufaniu, jakie organizacja zbudowała wśród mieszkańców. Jej celem jest patrzenie władzy na ręce. Fundacja rozlicza się z każdej otrzymanej złotówki. Na swojej stronie informuje na co zbiera oraz na co wydaje uzyskane pieniądze (link).

Ty też możesz patrzeć władzy na ręce. Przekaż 1% podatku: Fundacji Wolności, nr KRS 0000428743.

>>Rozlicz się online<<

Pobierz program PIT