Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Samorządy nie chcą poprawić bezpieczeństwa pieszychWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. canva.com

Dziś weszły w życie zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Pieszy ma pierwszeństwo już nie tylko na przejściu dla pieszych, ale także wchodząc na nie. Premier zapowiada 2,5 mld zł na jak najszybsze zmiany w bezpieczeństwie w ruchu drogowym – ronda, sygnalizatory, przejścia. Tymczasem po 0,5 mld zł na poprawę bezpieczeństwa na przejściach zabrakło chętnych.

Chodzi o nabór wniosków na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nabór szczególny, bo w jego ramach dofinansowanie mogą otrzymać wyłącznie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych. Zasady są proste: wniosek musi dotyczyć poprawy bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych i do 100m przed nim, nie może jednak dotyczyć przejść bezkolizyjnych. Wnioski mogą złożyć gminy i powiaty, z wyłączeniem miast wojewódzkich. W części województw nie było limitu złożonych wniosków. Pojedynczy wniosek może uzyskać maksymalnie 200 000 zł dofinansowania, ale nie więcej niż 80% kosztów. Urzędy wojewódzkie wskazują też na szczegółowe wytyczne, które mają ułatwić zaprojektowanie bezpiecznych przejść dla pieszych i ich oświetlenia.

Na przepytane przez nas urzędy wojewódzkie 12 udzieliło odpowiedzi. Tylko na Mazowszu kwota wniosków przekroczyła kwotę do rozdysponowania. Trzeba jednak pamiętać, że wnioski mogą być dofinansowane maksymalnie w 80%, czyli nawet, jeśli wszystkie wnioski na Mazowszu dostaną maksymalne dofinansowanie to na poprawę bezpieczeństwa nie zostanie rozdysponowanych ok. 7-8 mln zł.

Najmniej chętnych na poprawę bezpieczeństwa jest w województwie lubelskim (wnioski na 15% kwoty konkursu) oraz zachodniopomorskim (18%). Co ciekawe województwo lubelskie miało jedną z największych kwot do rozdania – prawie 50 mln zł, natomiast zachodniopomorskie – jedną z najmniejszych kwot – 20 mln zł. Poza mazowieckim (108%), największe zainteresowanie dotacjami było w łódzkim i dolnośląskim (po 81%). Znaczące różnice widać też w liczbie złożonych wniosków. Najmniej złożono w zachodniopomorskim (29), lubuskim (32), śląskim (33), zaś najwięcej w wielkopolskim (260) i mazowieckim (271). Różna jest też średnia kwota wniosków: najmniejsza w lubelskim (92 tys. zł), największa w śląskim (324 tys. zł).

Zastanawia także klucz rozdziału środków między województwa. Te, w których jest największa liczba wypadków z udziałem pieszych niekoniecznie dostały największe środki. Przykładowo warmińsko-mazurskie, które ma najmniejszą liczbę wypadków z pieszymi (85 wypadków w 2020 roku) i tylko 1,4 mln mieszkańców ma do dyspozycji 32 mln zł, natomiast dolnośląskie z największa liczbą wypadków (961) i 2,9 mln mieszkańców ma tylko 25 mln zł.

Spośród 4 województw, które udostępniły nam listę wnioskodawców (prosiliśmy o nią wszystkie urzędy) wynika, że najwięcej wniosków wśród powiatów złożyły: p. Białostocki (32 wnioski), p. Kraśnicki (16), p. Moniecki (14). Natomiast wśród gmin prowadzą Świdnik i Puławy (po 6 wniosków). Świdnik planuje przebudowę 6 przejść wzdłuż al. Niepodległości.

Zestawienie tabelaryczne dostępna tutaj.

Mapa z podziałem środków na rządowy Fundusz Rozwoju Dróg 2021 w zakresie poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Lublin najbardziej zielonym miastem. Czy jest się z czego cieszyć? (felieton)

Władze miasta pękają z dumy, bo wbrew utyskiwaniom aktywistów Lublin został uznany za najbardziej zielone miasto. Skąd wziął się ten tytuł i czy jest się z czego cieszyć? (więcej…)
czytaj dalej

Samorządy „oszczędziły” na pandemii

Pandemia to nie tylko dodatkowe wydatki na środki bezpieczeństwa, czy pracownicy urzędów w kwarantannie. Samorządy w trakcie pandemii musiały ciąć wydatki, ale też niespodziewanie… oszczędzały. Fundacja Wolności przebadała kondycję 10 lubelskich samorządów w związku z COVID-19.…
czytaj dalej

Znaczny spadek liczby osób przekazujących 1% podatku

Z terenu działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w tym roku około 8 tysięcy podatników mniej niż rok wcześniej zdecydowało się przekazać swój 1% wybranym organizacjom pożytku publicznego. Ci, którzy nie wskazali żadnej organizacji, tych cały…
czytaj dalej