Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Siekiera, motyka, było drzewo, jest donica, będzie drzewo?Wspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. materiały prasowe UM Lublin

Tak w skrócie można opisać karuzelę zmian, które na przestrzeni kilku lat zaszły na Krakowskim Przedmieściu. Jeszcze kilka lat temu rosły tam bardzo nieokazałe drzewa. Wtedy postanowiono jest zastąpić donicami. Teraz Ratusz zapowiada powrót drzew. Mieszkańcy są zdziwieni. Bezsens? Taki od początku był plan.

Jak informuje Ratusz: Miasto rozpoczyna program odtwarzania szpalerów drzew wraz z nasadzeniem krzewów wzdłuż ulic centrum miasta i Śródmieścia (to jedna z obietnic wyborczych prezydenta). Jeszcze w tym roku na Krakowskim Przedmieściu, na odcinku od ul. Ewangelickiej do ul. 3 Maja oraz przy ul. Chopina od ul. Okopowej do Krakowskiego Przedmieścia maja nastąpić radykalne zmiany. Co może zaskakiwać: zamiast miejsc parkingowych pojawi się zieleń. Do tej pory miejsca parkingowe były traktowane jak świętość. Czy oznacza to w miejscu w podejściu do miasta? Zobaczymy.

Plan mówi o likwidacji ok. 45 miejsc parkingowych i likwidacji kilkunastu donic na Krakowskim Przedmieściu. W zamian ma pozostać 11 miejsc parkingowych (w tym 2 koperty), mają pojawić się 2 stojaki rowerowe i dużo zieleni: 13 drzew, 930 krzewów. Na ul. Chopina liczba miejsca parkingowych ma się tylko nieznacznie zmniejszyć. Wszystko dzięki ich przeniesieniu z chodnika na jezdnię. Z dawnych miejsc parkingowych zostanie usunięta kostka a w ich miejscu pojawi się zieleń: 18 lip drobnolistnych oraz 1174 krzewów i 715 róż.

– Obecnie ulicę Krakowskie Przedmieście obejmuje głównie pas drogowy z miejscami parkingowymi. W przeszłości istniał tu szpaler dużych drzew, który dodawał charakteru temu miejscu. Stąd pomysł, by powrócić do takiej formy wykorzystania terenu. Nowe nasadzenia dużych drzew niewątpliwie wpłyną na jakość i poprawę powietrza, bioróżnorodność oraz mikroklimat. Projekt, poza zwiększeniem przestrzeni zielonej, ma na celu poszerzenie chodnika dla pieszych oraz poprawę estetyki. – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

fot. materiały prasowe UM Lublin
Tak kiedyś wyglądało Krakowskie Przedmieście (fot. materiały prasowe UM Lublin)
fot. materiały prasowe UM Lublin
Tak kiedyś wyglądało Krakowskie Przedmieście (fot. materiały prasowe UM Lublin)

Doniczki z zwartością do recyklingu

Ratusz zapowiada, że drzewa doniczkowe zostaną przesadzone na ul. Łęczyńską i Spółdzielczości Pracy. Same donice mają być powtórnie wykorzystane na ulicach: Niecałej i Radziwiłłowskiej, al. Piłsudskiego oraz na placu Wolności. W donicach jednak nie pojawią się już drzewa a kompozycje z krzewów.

Jak podkreśla Ratusz pomysły rozwiązań w zakresie zieleni i miejsc parkingowych był skonsultowany z Radą Dzielnicy Śródmieście, która pozytywnie odniosła się do proponowanych rozwiązań.

fot. materiały prasowe UM Lublin
Drzewa z donic mają trafić m.in. na skrzyżowanie ul. Łęczyńskiej i al .Witosa (fot. materiały prasowe UM Lublin)

Część mieszkańców jest zdziwiona irracjonalnością działań

Część mieszkańców zdziwiło działanie Ratusza: najpierw drzewa są usuwane z gruntu, zastępowane takimi w donicach, by po kilku latach ponownie posadzić drzewa w gruncie. Jak tłumaczą w Ratuszu było to zaplanowane i przemyślane. Tak tłumaczyli to w 2015 roku:

Wymiana drzew na Krakowskim Przedmieściu to decyzja przemyślana, a przede wszystkim uzgodniona ze wszystkimi stronami odpowiadającymi za poszczególne elementy tej przestrzeni (nie tylko miejsca parkingowe).
Z 21 drzew, które zostaną przesadzone w inne miejsce 13 sztuk rozpoczęło wegetację, która i tak nie wygląda imponująco i jest niesatysfakcjonująca dla tak ważnej ulicy naszego miasta. Pozostałe drzewa (stan na 4 maja) nie rozpoczęło wzrostu i trudno je uznać zawartość biologicznie czynną, czy estetyczną. Tak więc propozycja ustawienia 10 donic z prawidłowo rozwiniętymi drzewami, jest próbą uporządkowania tego miejsca
. Po za tym jest to rozwiązanie, które poprawi, a nawet stworzy warunki do wzrostu roślin, gdyż osłoni system korzeniowy przed szkodliwym działaniem soli stosowanej w okresie zimowym oraz ochroni przed ugniataniem i miażdżeniem przez ciężar parkujących samochodów.
Wymiana drzew przez szereg lat (najstarsze sadzone były w latach 90) jak widać bez odpowiedniego przygotowania miejsc nie daje oczekiwanego rezultatu. Odpowiednie przygotowanie mis (kubatura) to przede wszystkim uporządkowanie infrastruktury podziemnej, która jest bardzo obfita i zajmuje praktycznie całą szerokość ulicy uniemożliwiając tym samym prawidłowe, zgodne ze sztuką ogrodniczą posadzenie drzew i stworzenie takich warunków, aby nie wyglądały jak w chwili obecnej. Dołożymy wszelkich starań, aby podczas planowania rewitalizacji tej części ulicy uwzględnić nasadzenie drzew w gruncie, co jest zresztą uzasadnione historycznie

Jak aktualnie tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego – Od początku zatem ustawienie donic było tymczasowe i obliczane na 3-5 lat trwałości. W tym momencie przystępujemy do kolejnego etapu działań i zgodnie z zapowiedziami drzewa zostaną posadzone bezpośrednio do gruntu. Co istotne nowe drzewa będą pochodzić z nasadzeń rekompensacyjnych i dostarczy je podmiot zewnętrzny.

Tak ma wyglądać Krakowskie Przedmieście i Chopina po zielonej rewolucji


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz