Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Strumień pieniędzy z UE popłynie na LubelszczyznęWspieram Jawny Lublin:
PLN
Screenshot_20210624_111136 (1)

2,273 mld euro ma otrzymać województwo lubelskie w latach 2021-2027. To środki przeznaczone na Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego. W planach m.in. zielone technologie wsparcie dla miast, ale także dla podupadających gmin.

Marszałek podkreśla, że to o 42 mln euro więcej niż w biężacej perspektywie(2014-2020). Realnie to jednak środki, za które będzie można zrobić dużo mniej, głównie przez galopujące ceny i rosnące koszty pracy. Kwota wynegocjowana dla województwa lubelskiego jest trzecia w kraju, po województwach Warmińsko-Mazurskim i Świętokrzyskim. W duzej mierze to zasługa sprawnego wydatkowania środków w bieżacej perspektywie. Aktualnie województwo lubelskie zakontraktowało ponad 99% środków. To najlepszy wynik w kraju. Pod względem rozliczenia srodków jesteśmy na drugim miejscu.

Dodatkowe środki pozyskano głównie dzięki środkom z alokacji dodatkowej na priorytetowe inwestycje w poszczególnych województwach. Lubelskie ma wybudować Międzynarodowe Centrum Rozwoju Zielonych Technologii czy inwestować w cyfryzację szpitali. Rozwinięte mają zostać także produkty turystyczne, m.in. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza. Wojeówdztwo zamierza też wesprzeć każdego seniora dzięki działaniom przewidzianym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Województwo będzie także wspierać ośrodki miejskie. Wsparcie ma otrzymać 17 Miejskich Ośrodków Funkcjonalnych, w tym 11 z miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Na wsparcie mogą też liczyć gminy zagrożone marginalizacją. W województwie lubelskim takich gmin jest aż 140 – najwięcej w kraju.

Zapis konferencji


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Dzieci rodzą się mądre, a później…

… a później idą do szkoły – głosi sarkastyczne powiedzenie nauczycieli. Szkoła wymaga zmian, kolejni ministrowie wprowadzają reformy, które jednak niewiele w istocie zmieniają. Może czas, by za szkołę wzięli się nauczyciele, rodzice i uczniowie. Może…
czytaj dalej

Nieprawidłowości w realizacji nasadzeń z Budżetu Obywatelskiego?

W decydującą fazę wchodzi realizacja projektu „Lublin przeciw zanieczyszczeniu powietrza. Drzewa dla każdej dzielnicy". Wpłynęły do nas informacje o możliwych nieprawidłowościach przy wyborze lokalizacji... (więcej…)
czytaj dalej

Lubika? Użytkownicy są zaskoczeni i niezadowoleni.

Lubika miała być biletową rewolucją. Rzeczywiście jest rewolucją – jak każda rewolucja jest procesem nagłych i gwałtownych zmian. Pierwsze dni października były bardzo nerwowe a przed kasami ZTM wciąż ustawia się długa kolejka. Poza źle działająca…
czytaj dalej

Dodaj komentarz