Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Wojewódzki Dzień Seniora 2021 w rytmie muzykiWspieram Jawny Lublin:
PLN
fot. Irena Klekowska

W Centrum Spotkania Kultur odbyło się uroczyste spotkanie Seniorów z Województwa Lubelskiego. Były nagrody dla gmin przyjaznych seniorów. Obraz idylli zepsuły jednak wciąż nie rozwiązane problemy seniorów.

Gospodarzem gali był Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Tysiącosobowa sala CSK wypełniona była prawie po brzegi. Na wydarzenie przybyli samorządowcy i seniorzy z całego województwa. Głównym punktem programu było uhonorowanie laureatów konkursów „Gmina przyjazna Seniorom” oraz „Aktywny Senior”. W konkursach wzięło udział 51 osób z 20 gmin oraz 31 Seniorów. Laureaci to: Gmina Komarów – Osada, Gmina Jastków, Gmina Opole Lubelskie, Gmina Hrubieszów, Miasto Świdnik. Zostali docenieni za działania na rzecz seniorów.

Sala CSK wypełniona była prawie po brzegi (fot. Irena Klekowska)

Gminę Jastków reprezentowała wójt Teresa Kot. W tej gminie co 5 osoba jest seniorem. Działania senioralne są skupione wokół Klubu Seniora. Często realizowane są we współpracy z placówkami oświatowymi. Gmina dzięki współpracy z firmą Algirtas pozyskała prawie milion złotych unijnych środków na uruchomienie klubu seniora – Oferowaliśmy w nim bezpłatne zajęcia zachęcające seniorów do udziału w życiu społecznym –mówi Teresa Kot. Dwudziestu seniorów przez dwa lata miało szansę na zajęcia z zakresu kultury fizycznej, rozwijanie pasji, zajęcia prozdrowotne czy kulturalne. Dodatkowo seniorzy mogli skorzystać z poradnictwa psychologicznego czy wziąć udział w imprezach okolicznościowych. Jak podkreśla wójt Kot aktywizację seniorów w gminie prowadzi też 11 Kół Gospodyń Wiejskich czy grupa teatralna.

Wójt Elżbieta Kot odebrała tytuł „Gminy Przyjaznej Seniorom” w imieniu Jastkowa (fot. Irena Klekowska)

Zaprezentowali się prelegenci omawiający ogólnopolską Kartę Seniora, wpływ pandemii COVID-19 na sytuację seniorów, bezpieczeństwo osób starszych, ochronę przed nieuczciwymi i agresywnymi praktykami rynkowymi. Program spotkania był przeplatany krótkimi spotami reklamowymi, promującymi działania Samorządu Województwa Lubelskiego na rzecz seniorów oraz występami dyżurnego lubelskiego Barda Pana Łukasz Jemioły. W kuluarach w rytm rozbrzmiewającej muzyki i przy kulinarnych smakołykach dyskutowali seniorzy na interesujące ich tematy. Podkreślano potrzebę organizowania różnego rodzaju spotkań w celu dzielenia się spostrzeżeniami i nawiązywaniu kontaktów.

Wydarzenie przemilczało jednak bolączki dręczące seniorów. Chodzi głównie o dotarcie do seniorów z informacją o wydarzeniach oraz słabą dostępność komunikacji publicznej, głównie na terenach wiejskich. Uniemożliwia to dostęp do placówek kulturalnych. Jest to szczególnie ważne dla osób niepełnosprawnych, z odległych rejonów naszego województwa. Problem wybrzmiał najmocniej, gdy głos zabrała seniorka z Gminy Wojcieszków. – To mój pierwszy kontakt z tak dużą grupą osób po znalezieniu się na wózku inwalidzkim – powiedziała na zakończenie wydarzenia seniorka. I tak w rytmie muzyki zakończyło się spotkanie Seniorów z Województwa Lubelskiego.

Irena Klekowska


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Lublin 2030: zieleń wygrała z drogami

W trakcie debaty dot. zieleni i zrównoważonej urbanistyki najwięcej emocji wzbudziło nawiązanie do studium Lublina. Paneliści rozmawiali o zieleni i przyszłym zagospodarowaniu Lublina. Wśród poruszonych tematów zabrakło m.in. rozmów dot. 1/5 corocznego budżetu miasta, czyli dróg…
czytaj dalej

Lublin wciąż się wyludnia

W ciągu pięciu lat z ksiąg meldunkowych lubelskiego urzędu miasta ubyło prawie dziewięć tysięcy osób. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła proces wyludniania się naszego miasta. Tylko do października tego roku bilans meldunkowy wynosi prawie dwa i pół…
czytaj dalej

Przychodzi agent CBA do prezydenta

Gdzie lubelscy przedsiębiorcy z branży architektoniczno-deweloperskiej spotykali się z agentem CBA udającym biznesmena zainteresowanego wybudowaniem pierwszego w mieście drapacza chmur? Kto mógł wejść „z ulicy” do prezydenta Lublina? Jak wyglądało spotkanie biznesmenów i agenta z Krzysztofem…
czytaj dalej

Dodaj komentarz