Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Znaczny spadek liczby osób przekazujących 1% podatkuWspieram Jawny Lublin:
PLN
image-1

Z terenu działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w tym roku około 8 tysięcy podatników mniej niż rok wcześniej zdecydowało się przekazać swój 1% wybranym organizacjom pożytku publicznego. Ci, którzy nie wskazali żadnej organizacji, tych cały podatek trafi do budżetu państwa.

W I Urzędzie Skarbowym, który swoim zasięgiem obejmuje zachodnią część Lublina, widać wyraźny spadek liczby podatników, którzy zdecydowali się przekazać swój 1% podatku organizacjom pozarządowym.

W poprzednim roku na przekazanie części podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 98,9 tys. podatników (w tylu formularzach PIT wskazano nr KRS organizacji). W tym roku zrobiono tak w 90,5 tys. formularzy podatkowych.

Największy spadek odsetka osób, które przekazały 1% podatku jest wśród osób rozliczających najpopularniejszy PIT-37. W tym roku na przekazanie podatku zdecydowało się o 9,8 tys. osób mniej niż w 2020. Mimo znacznego spadku liczby podatników, sumaryczna kwota, która powinna trafić do wybranych organizacji jest tylko niewiele niższa, o 22,9 tys. zł. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu dochodów mieszkańców (a tym samym wyższej kwoty należnego podatku).

Nieco lepiej sytuacja wygląda na terenie działania III Urzędu Skarbowego w Lublinie. Obejmuje on swoim zasięgiem wschodnią część Lublina oraz powiat świdnicki. Tutaj liczba PITów ze wskazaną organizacją pożytku publicznego wzrosła o 3,4 tys. a wskazana kwota do przekazania wzrosła o 374 tys. zł. Ale odsetek osób, które przekazały 1% podatku i tak jest mniejszy niż rok wcześniej. Na ten krok zdecydowało się 59,3% podatników rozliczających się na formularzu PIT-37. Rok temu było to 62,5% podatników.

W zeszłym roku podatnicy rozliczający się w I i III Urzędzie Skarbowym w Lublinie przekazali organizacjom pozarządowym w sumie 9,9 mln zł. W przypadku podatników, którzy w swoim formularzu PIT nie wskażą żadnej organizacji, cała kwota trafi do budżetu państwa.

Rośnie popularność e-PITów

Ten rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o liczbę deklaracji podatkowych rozliczonych elektronicznie. – W 2021 roku 19,6 mln deklaracji podatkowych PIT złożono elektronicznie, to o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań. Ponad połowę (10,1 mln) elektronicznych rozliczeń PIT za 2020 rok złożono przez usługę Twój e-PIT. Podatnicy samodzielnie zaakceptowali 5,8 mln PIT-ów przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, a blisko 4,3 mln zeznań zostało zaakceptowane automatycznie – informuje biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej.

Tym samym, zaledwie 2,1 mln zeznań rocznych za 2020 r. zostało przesłanych do urzędów skarbowych w wersji papierowej.

Do 30 czerwca 2021 r. podatnicy mogą jeszcze w korektach zeznań PIT wnioskować o przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Kto kupił działki z bonifikatą? Znamy raport. Na liście jest Lublin.

Kościoły i związki wyznaniowe mają prawo do kupna publicznych działek z bonifikatą. Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw Społecznych i Historycznych obuplikowało raport dotyczący zbywania przez powiaty nieruchomości na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Są w nim też działki…
czytaj dalej

Prezes miejskiej spółki bronił się przed ujawnieniem umowy. Powód – zawarł ją zanim miał do tego prawo.

Miejska spółka dopiero po wyroku sądu udostępniła treść umowy, z której wynika, że prezes spółki poświadczył nieprawdę zawierając umowę na powieszenie baneru reklamowego. Wskazał tam, że spółka dzierżawi miejską nieruchomość, choć takie prawo uzyskała dopiero dzień…
czytaj dalej

„Niespodziewana” zmiana Komendanta Wojewódzkiego OHP

Piotr Gawryszczak z powrotem jest Wojewódzkim Komendantem OHP. Miejski radny PiS stanowisko zajmował od stycznia 2016 roku (choć z OHP jest związany od ponad 13 lat) do stycznia 2021. Komendantem został zaraz po wygranych wyborach przez…
czytaj dalej

Dodaj komentarz