Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Znaczny spadek liczby osób przekazujących 1% podatkuWspieram Jawny Lublin:
PLN
image-1

Z terenu działania Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, w tym roku około 8 tysięcy podatników mniej niż rok wcześniej zdecydowało się przekazać swój 1% wybranym organizacjom pożytku publicznego. Ci, którzy nie wskazali żadnej organizacji, tych cały podatek trafi do budżetu państwa.

W I Urzędzie Skarbowym, który swoim zasięgiem obejmuje zachodnią część Lublina, widać wyraźny spadek liczby podatników, którzy zdecydowali się przekazać swój 1% podatku organizacjom pozarządowym.

W poprzednim roku na przekazanie części podatku organizacjom pożytku publicznego zdecydowało się 98,9 tys. podatników (w tylu formularzach PIT wskazano nr KRS organizacji). W tym roku zrobiono tak w 90,5 tys. formularzy podatkowych.

Największy spadek odsetka osób, które przekazały 1% podatku jest wśród osób rozliczających najpopularniejszy PIT-37. W tym roku na przekazanie podatku zdecydowało się o 9,8 tys. osób mniej niż w 2020. Mimo znacznego spadku liczby podatników, sumaryczna kwota, która powinna trafić do wybranych organizacji jest tylko niewiele niższa, o 22,9 tys. zł. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu dochodów mieszkańców (a tym samym wyższej kwoty należnego podatku).

Nieco lepiej sytuacja wygląda na terenie działania III Urzędu Skarbowego w Lublinie. Obejmuje on swoim zasięgiem wschodnią część Lublina oraz powiat świdnicki. Tutaj liczba PITów ze wskazaną organizacją pożytku publicznego wzrosła o 3,4 tys. a wskazana kwota do przekazania wzrosła o 374 tys. zł. Ale odsetek osób, które przekazały 1% podatku i tak jest mniejszy niż rok wcześniej. Na ten krok zdecydowało się 59,3% podatników rozliczających się na formularzu PIT-37. Rok temu było to 62,5% podatników.

W zeszłym roku podatnicy rozliczający się w I i III Urzędzie Skarbowym w Lublinie przekazali organizacjom pozarządowym w sumie 9,9 mln zł. W przypadku podatników, którzy w swoim formularzu PIT nie wskażą żadnej organizacji, cała kwota trafi do budżetu państwa.

Rośnie popularność e-PITów

Ten rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o liczbę deklaracji podatkowych rozliczonych elektronicznie. – W 2021 roku 19,6 mln deklaracji podatkowych PIT złożono elektronicznie, to o ponad milion więcej niż w 2020 r., kiedy w tej formie otrzymaliśmy ok. 18,3 mln zeznań. Ponad połowę (10,1 mln) elektronicznych rozliczeń PIT za 2020 rok złożono przez usługę Twój e-PIT. Podatnicy samodzielnie zaakceptowali 5,8 mln PIT-ów przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową, a blisko 4,3 mln zeznań zostało zaakceptowane automatycznie – informuje biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej.

Tym samym, zaledwie 2,1 mln zeznań rocznych za 2020 r. zostało przesłanych do urzędów skarbowych w wersji papierowej.

Do 30 czerwca 2021 r. podatnicy mogą jeszcze w korektach zeznań PIT wnioskować o przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz