Gazeta.JawnyLublin.pl

NA STRAŻY MIASTA

Znaj swoje prawa podczas zakupówWspieram Jawny Lublin:
PLN
michael-walter-iJMitgqRaZ8-unsplash

Jak wskazują badania, seniorzy rzadko walczą o swoje prawa konsumenckie. Może to wynikać z braku sił lub wiedzy. Osoby starsze są na ogół ufne i spokojnego nastawienia. Jak nie dać się wykorzystać nieuczciwym sprzedawcom i naciągaczom?

Prawa konsumenta

Jak dbać o swoje prawa podczas robienia zakupów? Nie wyrzucajmy pochopnie paragonów, bo one są dowodem zakupu i podstawą do ewentualnej reklamacji. W przypadku zakupów na wyższe kwoty albo przy dłuższym czasie trwania gwarancji polecamy skserować paragon, aby za kilka lat nie wyblakł, bo może stać się wówczas nieczytelny.

Warto, abyśmy mieli świadomość, że jeśli sprzedawca nie wywiąże się ze swoich obowiązków albo ktoś nas naciągnie, to jest miejsce, gdzie możemy uzyskać pomoc.

W trudnych sprawach może nas wesprzeć Miejski Rzecznik Konsumentów. Przyjmuje mieszkańców od poniedziałku do piątku w swoim biurze w siedzibie urzędu miasta przy ul. Spokojnej 2 (pokój 282). Można się też z nim skontaktować telefonicznie (81 466 16 00). Pomoc możemy uzyskać już przy wstępnej rozmowie.

Do rzecznika powinniśmy się zgłosić z konkretnym problemem, który nas dotyczy. Warto dodać, że nie uzyskamy odpowiedzi na anonimowe zgłoszenie.

Telefon nie od przyjaciela

Jak sobie radzić z nękającymi nas telefonami? Seniorzy narzekają, że coraz częściej odbierają telefony od różnego rodzaju telemarketerów i sprzedawców. Do tego dochodzą oszuści, którzy dzwonią, podszywając się pod bank, policję, wnuczka lub inne osoby. Jeśli już odebraliśmy taki telefon, przede wszystkim należy zachować czujność i nie podejmować pochopnych decyzji. Pamiętajmy, że telemarketerzy są szkoleni do prowadzenia takich rozmów i zamiast zadać nam pytanie, czy w ogóle chcemy kupić pościel, zapytają nas o to, jaki kolor ma ona mieć. Podczas rozmowy możemy stwierdzić, że cofamy wszystkie zgody na przetwarzania naszych danych osobowych.

W ostateczności możemy w naszym aparacie telefonicznym zablokować wybrany numer. Wówczas nasz telefon nie będzie nas informował o kolejnych próbach połączenia z tym numerem.

Róbmy zakupy z rozwagą

Nie podejmujmy decyzji zakupowych pochopnie. Zwłaszcza w przypadku droższych sprzętów, np. agd i elektroniki. W dzisiejszych czasach reklamy i konsumpcyjny styl życia zachęcają nas do kupowania nowych rzeczy, zamiast naprawiania starych. Czasem faktycznie naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Warto jednak sprawdzić, czy nie ma możliwości naprawy zanim wymienimy sprzęt na nowy. W powszechnej opinii krąży też przeświadczenie, że dawniej produkowane sprzęty są mniej awaryjne i mogą służyć dłużej.

Artykuł powstał w ramach projektu „MKO – Międzypokoleniowy Klub Obywatelski” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030”


Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?

Wpłać teraz:


34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20-002 Lublin

Podobał Ci się artykuł?
1010

Pomóż nam tworzyć następne. Dzięki Twojej pomocy Lublin może być Jawny!

Idea Bank
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002

Czytaj również

Zobacz wszystkie

Czy drzewa w Ogrodzie Saskim zostaną wycięte, żeby zrobić miejsce dla biurowca? Ratusz zaprzecza.

Co najmniej kilka drzew w Ogrodzie Saskim zostało oznaczone farbą. Chodzi o duże okazy rosnące niedaleko granicy parku w okolicach ul. Leszczyńskiego. To blisko planowanej lokalizacji urzędowego biurowca. Czy drzewa zaplanowano do wycięcia w związku z…
czytaj dalej

Zielony PR nie przekonał kontrolerów

Większe wydatki na zieleń nie wystarczyły, by przekonać kontrolerów NIKu, że Lublin jest zielony. W latach 2015-2020 Lublin wyciął więcej drzew niż posadził. Nie przeprowadzono też inwentaryzacji przyrodniczej, brakuje planu zarządzania zielenią, a Ratusz sprzedaje tereny…
czytaj dalej

NIK: Stadion żużlowy nad Bystrzycą nie powinien powstać

Znamy już ukrywane wyniki kontroli NIK dot. planowanego stadionu żużlowego w Lublinie. Zdaniem kontrolerów zmiana planu miejscowego, który pozwala na budowę stadionu jest niezgodna z prawem i zagraża środowisku. Urzędnicy ukrywali wyniki tej kontroli nawet przed…
czytaj dalej

Dodaj komentarz